İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2009

2009, AVRUPA YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK YILI İLAN EDİLDİ

2009 yılı, 7 Ocak’ta Çek Başbakanı Mirek Topolanek ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından düzenlenen törenle Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı ilan edildi. Yılın sloganı, “Hayal et. Yarat. Yenilik yap” oldu. Yıl nedeniyle Prag’da aynı gün bir konferans düzenlendi. Söz konusu konferansa  üye  ülkeler  ve  Komisyon’dan üst düzey temsilciler, Çek Hükümet temsilcileri ve çeşitli ülkelerin büyükelçileri katıldı. Konferanstan önce gerçekleştirilen, büyükelçiler, araştırmacı ve bilim adamlarıyla, sanatçı ve tasarımcıların katıldığı yuvarlak masa toplantısında AB hükümetleri ve kurumlarına yönelik çeşitli tavsiyeler kabul edildi.

Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı 2009, yaratıcılık ve yenilikçiliğin kişisel, sosyal ve ekonomik gelişme açısından önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Yaratıcılık ve yenilikçilik, mevcut ekonomik kriz kapsamında daha da önem kazandı. Yıl boyunca çeşitli konferanslar, bilgilendirme kampanyaları ve üye ülkeler tarafından gerçekleştirilecek diğer faaliyetlerle topluma iletilecek mesaj, Avrupa’nın kriz nedeniyle beceri ve yaratıcılığa yatırımı kısmayarak dünyanın diğer ülkeleriyle eşit şekilde rekabet edebilme gücünü koruması gerektiği olacak. Yenilikçilik ve yaratıcılık Avrupa’nın Bilgi toplumu, nüfus, globalleşme ve iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadelede temel aracı olarak görülüyor. Etkinlikler kapsamında Mart ayında Brüksel’de AB’nin yaratıcılık ve yenilikçiliğe sağladığı fon programlarına ilişkin bir konferans gerçekleştirilecek. Yine Brüksel’de Şubat ayından itibaren yaratıcılık ve yenilikçilikle ilgili temel konularda altı açık oturum düzenlenecek.

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür ve Gençlikten sorumlu üyesi Jan Figel de birçok kişi ve kurumun açılış etkinliğine ilgi gösterdiğini ve çok sayıda şirket, dernek ve organizasyonun etkinliklere ortak olmak istediklerini bildirdiklerini belirtti.

Etkinliklerin tam listesine  http: //www.create2009.europa.eu adresinden ulaşılabilir.