İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2009

SLOVAKYA AVRO’YA GEÇTİ

Slovakya, Avrupa Tek para birimine geçişin onuncu yıldönümü olan 1 Ocak 2009’da başarıyla Avro’yu kabul etti. Böylelikle AB’de Avro’yu kullanan ülkelerin sayısı 15’ten 16’ya çıktı. Toplam 499,7 milyon nüfuslu AB’de 328,6 milyon kişi aynı para birimini kullanıyor.

Avrupa Merkez Bankası da 2 Ocak’ta yaptığı açıklamada Slovakya’nın başarıyla Avro’ya geçtiğini söyledi. 16 Ocak 2009 tarihine kadar Slovak kronu kağıt ve madeni paraları dolaşımda kalırken bu tarihten itibaren Slovakya’da Avro tek para birimi olacak. Slovakya, önceki liberal hükümet sayesinde komşusu eski komünist ülkelerden önce Maastricht kriterlerini karşılar duruma geldi. 2007’deki %10,4’lük rekor büyümeden sonra otomobil ve elektronik sanayine güvenen ekonomisiyle Avrupa’nın en başarılı büyümesini gerçekleştiren ülkelerden biri olma özeliğini sürdürüyor. Ülkenin 2008’deki büyüme oranının %7,4 düzeyinde olduğu tahmin ediliyor.

Bilindiği üzere, 1999’da 11 AB ülkesi para birimlerini geri dönülemez biçimde Avro’ya sabitleyerek tek para politikası ve tek para birimine geçmişlerdi. Avrupa Merkez Bankası da Avro’ya geçişten altı ay önce kuruldu. Avro banknot ve bozuk paraları 2002’de tedavüle çıkarıldı. Avro, yeni üye devletler arasında, Slovakya’dan önce Slovenya, Güney Kıbrıs ve Malta tarafından kabul edilmişti.