İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 OCAK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2009’un girmesi ile birlikte AB sürecinde de önemli bir canlanma gerçekleşti. Önce Eylül ayında taslağı hazırlanan Ulusal Program Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Daha sonra AKP İstanbul milletvekili Egemen Bağış Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak atandı.

Devamını Oku

YENİ BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, AB ile yapılan tam üyelik görüşmelerinde “Başmüzakereci” görevini Dışişleri Bakanı Ali Babacan`ın yerine yürütmek üzere Devlet Bakanlığı’na atandı.

Devamını Oku

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Başbakanlığa Bağlandı

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Başbakanlık altında Devlet Bakanı Egemen Bağış`a bağlandı.

Devamını Oku

YENİ AB DÖNEM BAŞKANI ÇEK CUMHURİYETİ, ÇALIŞMA PROGRAMI VE ÖNCELİKLERİNİ SUNDU

6 Ocak tarihinde düzenlenen basın toplantısında, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ve Avrupa İşleri’nden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Alexandr Vondra, AB Dönem Başkanlığı görevini 1 Ocak 2009’da Fransa’dan devralan Çek Cumhuriyeti’nin dönem başkanlığı çalışma programı ve önceliklerini sundu.

Devamını Oku

ÇEK DÖNEM BAŞKANLIĞI ORTAK TARIM POLİTİKASI (OTP) REFORMLARINA ÖNEM VERİYOR

Çek Cumhuriyeti Tarım Bakanı Petr Gadalovic 6 Ocak’ta yaptığı açıklamada OTP üzerine yapılan tartışmaların Çek Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri arasında yer almaya devam ettiğini belirtti. OTP’nin yeni ve eski üye devletler arasında daha adil bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Gadalovic 2013’de düzenlenecek yeni bütçeden sonra OTP’nin daha ucuz, daha esnek ve daha adil olması gerektiğini dile getirdi.

Devamını Oku

2009, AVRUPA YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK YILI İLAN EDİLDİ

2009 yılı, 7 Ocak’ta Çek Başbakanı Mirek Topolanek ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından düzenlenen törenle Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı ilan edildi. Yılın sloganı, “Hayal et. Yarat. Yenilik yap” oldu. Yıl nedeniyle Prag’da aynı gün bir konferans düzenlendi. Söz konusu konferansa üye ülkeler ve Komisyon’dan üst düzey temsilciler, Çek Hükümet temsilcileri ve çeşitli ülkelerin büyükelçileri katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ İSRAİL’İN GAZZE’YE DÜZENLEDİĞİ ASKERİ SALDIRIYA İLİŞKİN BAZI ADIMLAR ATIYOR

AB Dönem Başkanlığı görevini 1 Ocak 2009 tarihinde Çek Cumhuriyeti’ne devreden Fransa tarafından, Gazze saldırılarına ilişkin olarak 30 Aralık 2008 tarihinde Paris’te AB üye devletlerinin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonucunda kabul edilen bildirgede şu noktalara yer verildi.

Devamını Oku

MALTA, ABD’NİN VİZE MUAFİYETİ PROGRAMINA KATILIYOR

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Malta’nın 30 Haziran 2009’dan itibaren Vize Muafiyeti Programı (VMP) kapsamına alınacağını açıkladı. Bu kararla birlikte Malta vatandaşları, 90 güne kadarki turistik ve ticari amaçlı girişlerde vize alma mecburiyetinde olmayacak.

Devamını Oku

SLOVAKYA AVRO’YA GEÇTİ

Slovakya, Avrupa Tek para birimine geçişin onuncu yıldönümü olan 1 Ocak 2009’da başarıyla Avro’yu kabul etti. Böylelikle AB’de Avro’yu kullanan ülkelerin sayısı 15’ten 16’ya çıktı. Toplam 499,7 milyon nüfuslu AB’de 328,6 milyon kişi aynı para birimini kullanıyor.

Devamını Oku

ÇEK CUMHURİYETİ EN ERKEN 2013’TE AVRO’YA GEÇECEK

Çek Maliye Bakanı Miroslav Kalusek, Hükümetin 1 Kasım 2009’da Çek Cumhuriyeti’nin Avro Alanı’na dahil olacağı tarihi bildireceğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Bakan söz konusu tarihin en erken 1 Ocak 2013 olacağını belirtti.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARI FİYATLARI DÜŞÜYOR

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 7 Ocak’ta açıkladığı verilere göre, sanayi malları fiyatları, 2008 Kasım ayında bir önceki aya göre, toplamda Avro Alanı’nda %,1,9 ve AB-27’de %2,1 azaldı. Ekim ayında ise bir önceki aya göre fiyatlar Avro Alanı’nda %0,8 ve AB-27’de %1,1 düşmüştü.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE EKONOMİK DURGUNLUK DEVAM EDİYOR

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde açıklanan veriler ekonomik durgunluğun devam ettiğini gösteriyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN ARALIK AYI VE 2008 YILI İTHALAT-İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı verilere göre, Türkiye`nin Aralık ayında toplam ihracatı %25 azalarak 7,1 milyar Dolar olarak gerçekleşirken, 2008 yılında toplam ihracat da geçen yıla kıyasla % 20,32`lik artışla 127,5 milyar Dolara ulaştı.

Devamını Oku

TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2008 yılı Aralık ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre %0,41 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %10,06 artış gösterdi.

Devamını Oku

ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ RAKAMLARI AÇIKLANDI

2008 yılı Aralık ayında Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) bir önceki aya göre %3,54 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %8,11 artış gösterdi.

Devamını Oku