İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2009’un ilk günlerine damgasını vuran iki olay İsrail’in Gazze saldırısı ve Rusya-Ukrayna anlaşmazlığından doğan doğal gaz krizi oldu. İsrail’in nüfus yoğunluğunun çok yüksek olduğu ve gidecek yerleri olmayan Filistinlilerin yaşadığı bu bölgeye yönelik şiddetli hava ve kara saldırısı başta AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti hükümet sözcüsü tarafından savunmaya yönelik olarak nitelense de, nedeni ne olursa olsun sivillerin zarar gördüğü böyle bir saldırıyı meşru kılmak mümkün olmadı.

Devamını Oku

AB’DE TEK PARA BİRİMİNİN 10. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

AB’de tek para birimine geçişin 10. yıldönümü Avrupa Parlamentosu’nda 13 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen törenle kutlandı. AB’de bütünleşmenin somut örneklerinden biri olan Avro, 16 üye ülkede yaklaşık 330 milyon kişi tarafından kullanılıyor. 1 Ocak 1999’da 11 AB ülkesiyle oluşturulan Avro Alanı’na, 2001’de Yunanistan 2007’de Slovenya, 2008’de Malta ve Güney Kıbrıs’ın dahil olmasıyla üye ülke sayısı 15 oldu. Son olarak Slovakya’nın 1 Ocak 2009 itibariyle Avro Alanı’na katılmasıyla Avro Alanı üye sayısı 16’ya yükseldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, MEDIA MUNDUS PROGRAMINI KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu 9 Ocak tarihinde, görsel işitsel sektörün gelişimini desteklemek üzere uluslararası bir işbirliği programını kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU BİYOMETRİK PASAPORT UYGULAMASINA YÖNELİK DÜZENLEMEYİ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu biyometrik pasaportların kullanılmasına dair düzenlemeye ilişkin tasarıyı 14 Ocak 2009 tarihinde kabul etti.

Devamını Oku

AB ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARI SCHENGEN BİLGİ SİSTEMİ SIS II’NİN ERTELENMESİNİ GÖRÜŞMEK ÜZERE PRAG’DA BİR ARAYA GELDİ

15-16 Ocak tarihlerinde gerçekleşen AB Adalet ve İçişleri Bakanları resmi olmayan görüşmelerinde, Eylül 2009 olarak öngörülen ikinci nesil Schengen Bilgi Sistemi’nin uygulamaya koyulmasının yeniden ertelenmesi gerektiği gündeme getirildi.

Devamını Oku

RUSYA İLE UKRAYNA ARASINDAKİ DOĞALGAZ KRİZİNİN AVRUPA BİRLİĞİ’NDEKİ ETKİLERİ SÜRÜYOR

Rusya ile Ukrayna arasında 1 Ocak 2009 tarihinde başlayan ve 7 Ocak’ta Rusya’dan Ukrayna’ya doğalgaz akışının kesilmesiyle devam eden enerji krizi başta Bulgaristan, Romanya ve Slovakya olmak üzere AB ülkelerini etkiledi.

Devamını Oku

Rusya ile Ukrayna Arasında Uzlaşı Sağlandı

18 Ocak tarihinde Moskova’da Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulia Tymoshenko arasında gerçekleştirilen toplantının sonucunda, gaz krizinin çözülmesine ilişkin mali konularda uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Devamını Oku

İSRAİL’İN GAZZE SALDIRILARINA İLİŞKİN OLARAK AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN TEPKİLER GELMEYE DEVAM EDİYOR

Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel tarafından 9 Ocak tarihinde yapılan yazılı basın açıklamasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 8 Ocak 2009 tarihli kararının en kısa sürede uygulanması ve insani yardım sağlanmasının önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulunuldu.

Devamını Oku

OECD’ NİN AVRO ALANI’NA İLİŞKİN RAPORU YAYINLANDI

Merkezi Paris`te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 14 Ocak 2009 tarihinde “Avro Alanı 2009 Araştırması” başlıklı bir rapor yayınladı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNE GİTTİ

Avrupa Merkez Bankası (AMB) 15 Ocak 2009’da faiz oranını Avro Alanı’nda %0,5 oranında düşürerek % 2’ye indirdi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK ORANI % 10,9 OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 15 Ocak 2009 tarihinde açıkladığı işgücü verilerine göre, 2008 yılı Ekim döneminde Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 385 bin kişi artarak 2 milyon 687 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 1,2 puanlık artış ile %10,9 seviyesinde gerçekleşti.

Devamını Oku

KAPASİTE KULLANIM ORANI DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 12 Ocak 2009 tarihinde açıkladığı verilere göre 2007 yılı Aralık ayında %81,1 olan kapasite kullanım oranı, 2008 yılı Aralık ayında 16,4 puan azalarak %64,7 seviyesinde gerçekleşti.

Devamını Oku