İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2009

LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Avrupa Birliği Antlaşması ve Avrupa Topluluğu’nu Kuran Antlaşma’da değişiklikler öngören Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin süreç devam ediyor. Bilindiği üzere Almanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda ve Polonya’da onay süreci henüz tamamlanmadı ve bu ülkelerde canlı bir tartışma sürdürülüyor.

Almanya Parlamentosu (Bundestag) üyesi Peter Gauweiler tarafından Lizbon Antlaşması’nın Bundestag’ın yetkilerini azaltması ve ulusal bazı konularda Avrupa Adalet Divanı’na yetki devri öngörüyor olması gerekçeleriyle incelenmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde bir dava açılmıştı. Mahkeme, söz konusu davayı 10-11 Şubat 2009 tarihlerinde görüşmeyi kararlaştırdı. Anayasa Mahkemesi’nin bir konu hakkında iki gün ayırmış olması, Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına verilen önemin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, 20 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada, Lizbon Antlaşması’nı, İrlanda tarafından kabul edilmediği sürece onaylamayacağını ifade etti. Aynı zamanda, Antlaşma’nın tüm üye devletlerde onaylanması halinde yürürlüğe girmesinin önünde engel oluşturmayacaklarını belirtti.

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, parlamenter sürecin en kısa zamanda tamamlanacağını açıkladı. 19 Ocak tarihinde Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi’nde yaptığı konuşmada, onay sürecinin Şubat ayında başlayacağını belirtirken, İrlanda’daki süreçle bağlantılı ilerleyeceğinin altını çizdi.

Lizbon Antlaşması’na ilişkin olarak İKV tarafından hazırlanan bilgi notuna ve düzenli olarak güncellenen onay tablosuna www.ikv.org.tr adresinden ulaşılabilir