İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2009

ŞARM EL ŞEYH’TE GERÇEKLEŞTERİLEN GAZZE ZİRVESİNE AB LİDERLERİ DE KATILDI

18 Ocak tarihinde Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen Gazze zirvesinde Avrupa Birliği ve Çek Dönem Başkanlığı başta olmak üzere üye devletler de temsil edildi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in davetiyle bir araya gelen liderler Gazze krizi konusuna ilişkin yapılabilecekleri görüştü.

Toplantıya katılanlar arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Alman Şansölyesi Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Ürdün  Kralı  Abdullah,   Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmut Abbas ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da yer aldı. Hamas ve İsrail ise zirveye davet edilmediler. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile Avrupa Komisyonu Dış İlişkilerden sorumlu üyesi Benito Ferrero- Waldner toplantıda hazır bulunurlarken Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana zirvede yer almadı.

Liderler ateşkes, insani yardımın hızlandırılması ve silah kaçakçılığı konularıyla ilgili çeşitli mesajlar verdiler. Öte yandan, Mısır Devlet Başkanı Mübarek, İsrail Dışişleri Bakanı ve ABD Dışişleri Bakanı Rice tarafından Hamas’a silah kaçırılmasını engellemek amacıyla imzalanan anlaşmaya Mısır’ın uymak zorunda olmadığını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ise Mısır ve İsrail’in silah kaçakçılığını sona erdirebilmesi için, askeri ve diplomatik önlemler öneren bir mektubun, Alman Şansölyesi Merkel ve İngiltere Başbakanı Brown ile ortak olarak kaleme alındığını açıkladı. Mübarek ise Gazze Güvenlik Şeridi’yle olan sınırı korumaya çalıştıklarını ve hiçbir yabancı varlığı topraklarında kabul etmeyeceklerini belirtti.