İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetin Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso’nun daveti üzerine gerçekleştirdiği Brüksel ziyareti oldu.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN 4 YIL ARADAN SONRA BRÜKSEL’İ ZİYARET ETTİ

Başbakan Erdoğan 18-20 Ocak tarihlerinde Brüksel’e giderek görüşmelerde bulundu. Brüksel temaslarında Başbakan’a yeni Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu eşlik etti.

Devamını Oku

ÇEK DÖNEM BAŞKANLIĞI EN ÖNEMLİ ÖNCELİKLERİNDEN BİRİNİN ENERJİ GÜVENLİĞİ OLACAĞINI AÇIKLADI

21 Ocak 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu Enerji/Sanayi/Araştırma Komitesi’ne Çek Cumhuriyeti Dönem Başkanlığı’nın enerji politikası alanındaki önceliklerini aktaran Çek Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Martin Riman Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz krizi sonrasında enerji güvenliği konusunun en önemli gündem maddeleri haline geldiğini belirtti.

Devamını Oku

LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Avrupa Birliği Antlaşması ve Avrupa Topluluğu’nu Kuran Antlaşma’da değişiklikler öngören Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin süreç devam ediyor.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI TARAFINDAN AVRUPA SOSYAL GÜVENLİK HUKUKUNUN GELECEĞİ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle 20 Ocak 2009 tarihinde “Avrupa Sosyal Güvenlik Hukuku’nun Geleceği” konulu bir konferans düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN İNOVASYON ALANINDA İLERLEME KAYDETTİĞİ AÇIKLANDI

22 Ocak 2009 tarihinde açıklanan 8. Avrupa İnovasyon Skorbordu, Birliğin mevcut finansal krize rağmen inovasyon (yenilikçilik) alanında ilerleme kaydettiğini gösterdi.

Devamını Oku

AB 2008 YILI BİLİM, TEKNOLOJİ VE REKABETÇİLİK RAPORU YAYINLANDI

Avrupa İnovasyon Skorbordu ile aynı dönemde yayımlanan 2008 Yılı Bilim, Teknoloji ve Rekabetçilik Raporu ise 2000 - 2006 yılları arasında Ar-Ge’ye kamu ve özel sektör tarafından yapılan yatırımların ve teknoloji performansında kaydedilen ilerlemenin daha kapsamlı bir analizine yer veriyor.

Devamını Oku

ŞARM EL ŞEYH’TE GERÇEKLEŞTERİLEN GAZZE ZİRVESİNE AB LİDERLERİ DE KATILDI

18 Ocak tarihinde Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleştirilen Gazze zirvesinde Avrupa Birliği ve Çek Dönem Başkanlığı başta olmak üzere üye devletler de temsil edildi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in davetiyle bir araya gelen liderler Gazze krizi konusuna ilişkin yapılabilecekleri görüştü.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE 70 KAMUOYU ARAŞTIRMALARI DİZİSİNİN İLK SONUÇLARI AÇIKLANDI

Avrupa kamuoyu araştırmaları dizisinin Eurobarometre 70 Raporu kapsamında Ekim – Kasım 2008 döneminde gerçekleştirilen anketlerin Aralık ayında açıklanan ilk sonuçları doğrultusunda güncellenmiş hali, 22 Ocak’ta yayınlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2009 YILINA İLİŞKİN ARA DÖNEM EKONOMİK TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun 19 Ocak’ta açıklanan Ara Dönem Ekonomik Tahmin Raporu 2009’un sıkıntılı bir yıl olacağı yönünde süregelen beklentileri teyit etti.

Devamını Oku

AB’DE CARİ İŞLEMLER AÇIĞI YÜKSELDİ

AB İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 22 Ocak’ta açıklanan verilere göre, 2008’in üçüncü çeyreğinde AB27’de cari işlemler açığı, 39,5 milyar Avro oldu. Bu rakam, 2007’nin aynı döneminde 9,7 milyar Avro iken, 2008’in ikinci çeyreğinde ise, 29,6 milyar Avro idi.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARI SİPARİŞLERİNDE REKOR DÜŞÜŞ KAYDEDİLDİ

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından 22 Ocak’ta açıklanan verilere göre Avro Alanı sanayi malları siparişleri endeksi 2008 Kasım ayında, bir önceki aya oranla %4,5 azaldı.

Devamını Oku