İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK – 1 ŞUBAT 2009

JOSE MANUEL BARROSO FİNANSAL KRİZİN SORUMLULUĞUNUN KOMİSYON’DAN ZİYADE ÜYE DEVLETLERDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Görev süresinin dolmasına dokuz ay kala başkan Jose Manuel Barroso finansal ve ekonomik kriz konusunda Komisyon’un birebir sorumluluğunun bulunmadığı yönünde açıklamalar yaptı. Okları üye devletlere çeviren Barroso, onları Avrupa ölçeğinde koordinasyon yapma çabalarını engellemekle suçladı. Başkan ayrıca sosyal Avrupa’nın gelişmesi için Komisyon’un yeterince çaba göstermediği eleştirilerini de reddederek üye devletleri işaret etti. Barroso, Komisyon’un Amerikan piyasalarını kontrol gücünün bulunmadığını, üye devletlerin uluslararası düzeyde işbirliği yapamaması nedeniyle hem kendilerinin hem de Avrupa Merkez Bankası’nın elinden bir şey gelmediğini belirtti.

Avrupa düzeyindeki koordinasyon tekliflerinin hep reddedildiğini dile getiren Barroso, bugün krizin faturasını kendilerine çıkarmanın ulusal düzeyde sahiplenmekten daha kolay olduğunu savundu.  Komisyon’un her anlamda Avrupa entegrasyonunun lokomotifi konumunda olduğunu, krizin finansal konularda Komisyon’un etkinliğini daha da arttırdığını dile getirdi.
Artık Komisyon’un da G20’nin bir parçası haline geldiğini, Avrupa’nın tüm tekliflerinin Komisyon ile işbirliği içinde yapıldığını, Komisyon’un tüm bu platformlarda Birliğin istikrar ve tutarlılık göstergesi olduğunu ifade etti.