İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK – 1 ŞUBAT 2009

BULGARİSTAN VE ROMANYA, YOLSUZLUK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Bulgaristan ve Romanya, Avrupa Komisyonu’nun yayımlayacağı ve iki ülkenin adalet ve içişleri alanında kaydettiği ilerlemenin ele alınacağı rapor öncesinde, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele alanındaki çabalarını yoğunlaştırdı. Bu çerçevede, Eski Romanya Başbakanı Adrian Nastase hakkında (2000-2004), 2004 yılındaki başkanlık kampanyasının 1.54 milyon Avro’luk bölümünü kamu fonlarından karşıladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Diğer taraftan, Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot’nun Bulgaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretin hemen sonrasında Bulgar medyasında, Bulgaristan’daki iki önemli işadamının (Galevi kardeşler) sahtecilik nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığına yer verildi.

1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlükte bulunan, Bulgaristan ve Romanya’ya yönelik işbirliği ve doğrulama mekanizması çerçevesinde, Avrupa Komisyonu tarafından Şubat ortasında yayımlanacak raporda, söz konusu iki ülkede yasal reformlar ile yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele alanında kaydedilen ilerleme ele alınacak.