İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK – 1 ŞUBAT 2009

AB SANAYİ EMİSYONLARI MEVZUATINI SIKILAŞTIRIYOR

Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi 22 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, Komisyon’un mevcut yedi sanayi emisyonu yönetmeliğini ortak bir çatı altında toplayan yönetmelik taslağını kabul etti. Sülfür dioksit, nitrojen oksit, toz ve karbon monoksit emisyonlarına daha düşük sınırlar getirilmesi gerektiğini savunan komite, Komisyon’un taslağına emisyon sınırlarının komitoloji* sürecinin kullanılarak belirlenmesini öngören bir değişiklik getirdi. Bu sayede, rekabetin bozulmasına neden olan istisnaların giderilmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan çevre komitesi raportörü Holger Krahmer sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, mevcut mevzuatın üye devletler tarafından büyük ölçüde görmezden gelindiğini belirtti ve yeni düzenleme sayesinde başarıya ulaşma şansı oluştuğunu kaydetti.

Avrupa Çevre Bürosu (AÇB) tarafından temsil edilen sivil toplum örgütleri de komitenin onayını “doğru yönde bir adım” olarak değerlendirerek değiştirilen yönetmeliğin şeffaflığı ve kamuoyunun katılımını artıracağını ifade ettiler. Ancak, büyük yanma tesisleri için katı en iyi uygulama tekniklerinin belirlenmemesinden üzüntü duyulduğu belirtildi.

Öte yandan, Komisyon 29 Ocak’ta gerekli emisyon izinleri olmadan yaklaşık 4000 sanayi tesisinin faaliyet göstermesine izin veren 10 üye devlet hakkında ihlal süreci başlattı.
Bu kapsamda, Danimarka ve İrlanda’ya ilk uyarı mektubu, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İspanya, İtalya, Portekiz ve Slovenya’ya ise gerekçeli karar gönderildi. ( * Komitoloji hakkında daha fazla bilgi için bkz. www.ikv.org.tr/pdfs/f7e29638.pdf)