İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK – 1 ŞUBAT 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu ve Nabucco projesi ile ilgili Budapeşte’de yapılan toplantı gibi Türkiye-AB süreci açısından önemli toplantılara sahne oldu.

Devamını Oku

SIRBİSTAN AB`YE KATILIM BAŞVURUSU İÇİN TEMMUZ AYINI BEKLİYOR

Avrupa entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozidar Djelic yaptığı açıklamada ülkesinin Çek Dönem Başkanlığı dönemi sonunda AB`ye katılım başvurusunu gerçekleştireceğini söyledi.

Devamını Oku

Rusya Ukrayna’ya doğalgaz akışını serbest bıraktı

Rusya ile Ukrayna arasındaki gaz krizi Çek Dönem Başkanlığı’nın yanı sıra Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından da değerlendirildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN FİLİSTİN’E İNSANİ YARDIM SAĞLANMASI KARARLAŞTIRILDI

Avrupa Komisyonu’nun Kalkınma ve İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel tarafından 26 Ocak tarihinde yapılan açıklamada, Filistin’e 2009 yılında 58 milyon Avro tutarında insani yardım sağlanacağı ifade edildi.

Devamını Oku

AB PKK’YA KARŞI ÇABALARI ARTIRMAK İSTİYOR

29 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu’nun savunma ve güvenlik alt komitesinde konuşma yapan AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchave, PKK’nın Türkiye ve Kuzey Irak’a saldırılarını finanse etmek üzere para toplamasını engellemek amacıyla yeni öneriler ortaya koymayı planladığını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU SİYASİ GRUP BAŞKANLARININ TOPLANTISINDA LEYLA ZANA İLE İLGİLİ BİR KARAR ALINDI

Avrupa Parlamentosu’nda siyasi grup başkanları, 29 Ocak’ta düzenlenen toplantıda oybirliği ile Leyla Zana hakkında bir karar aldı.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ PANELİ ÇİN İLE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ARASINDAKİ UZLAŞMAZLIĞA İLİŞKİN KARARINI AÇIKLADI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Paneli, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında, Çin’in fikri mülkiyet mevzuatının TRIPS Anlaşması ile uyumlu olmadığı gerekçesiyle açılan davaya ilişkin kararını 26 Ocak 2009 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

NABUCCO PROJESİ İLE İLGİLİ BUDAPEŞTE’DE TOPLANTI DÜZENLENDİ

Nabucco Projesi’ne dahil olan 6 ülkenin (Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Türkiye), geçiş ülkelerinin (Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Kazakistan ve Türkmenistan) ve AB’nin (Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Başbakanı Mirek Topolánek ve Komisyonun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs) temsilcileri 27 Ocak 2009 tarihinde Budapeşte’de biraraya geldiler.

Devamını Oku

ULUSLARARASI YENİLENEBİLİR ENERJİ AJANSI KURULUYOR

Almanya, Danimarka ve İspanya’nın girişimiyle başlayan süreç neticesinde 26 Ocak 2009 75 ülkenin imzaladığı kurucu anlaşma ile birlikte Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) kuruldu. Birleşmiş Milletler’e bağlı olmayan IRENA’ya halihazırda Brezilya, Çin, ABD ve Japonya katılmıyor.

Devamını Oku

KOMİSYON EKONOMİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI İÇİN BEŞ MİLYAR AVRO’YA DAHA İHTİYAÇ OLDUĞUNU DOĞRULADI

Avrupa Komisyonu 28 Ocak’ta “Yarının Avrupa’sına Bugünden Yatırım Yapmak” başlıklı bir tebliğ kabul etti. Tebliğde, Topluluk bütçesinden beş milyar Avro’nun daha ekonominin canlandırılması için kullanılması gereği ortaya koyuluyor.

Devamını Oku

FİNANSAL PİYASALARDA AB DÜZEYİNDE DÜZENLEME VE DENETİM YAPISI OLUŞTURULMASI GEREKİYOR

Dünya ekonomisinde bütün sektörleri etkileyen global kriz derinleştikçe, piyasaların işleyişine ilişkin kuralların belirlenmesinde son söz sahibi kurum olarak kamunun müdahalesi olmadan krizin aşılamayacağı ortaya çıkıyor.

Devamını Oku

AB’DE ULUSAL PIYASA DÜZENLEYİCİ KURUMLARIN YETKİLERİNİN UYUMLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Avrupa Komisyonu, 23 Ocak 2009 tarihinde Mali Hizmetler alanında dört öneri kabul etti. Finansal istikrar çalışmalarının yol haritası kapsamında ortaya koyulan öneriler, ulusal düzenleyici kurumların Avrupa çapında komiteleri olan, Avrupa Menkul Kıymetler Piyasa Düzenleyicileri Komitesi (CESR), Avrupa Bankacılık Denetleme Kurumları Komitesi (CEBS), Avrupa Sigorta ve Mesleki Sigortalar Denetleme Kurumları Komitelerini kuran kararların yeniden düzenlenmesine ilişkin dört kararı içeriyor.

Devamını Oku

JOSE MANUEL BARROSO FİNANSAL KRİZİN SORUMLULUĞUNUN KOMİSYON’DAN ZİYADE ÜYE DEVLETLERDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Görev süresinin dolmasına dokuz ay kala başkan Jose Manuel Barroso finansal ve ekonomik kriz konusunda Komisyon’un birebir sorumluluğunun bulunmadığı yönünde açıklamalar yaptı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA “KÜRESEL EKONOMİK KRİZ ORTAMINDA AR-GE VE YATIRIMLARININ ARTIRILMASI VE TÜRKİYE ÖRNEĞİ” KONULU BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

29 Ocak 2009 tarihinde, Avrupa Parlamentosu’nda “Ekonomik Kriz Ortamında Ar-Ge Yatırımlarının Artırılması: Türkiye Örneği” (“Boosting R&D Excellence in Times of Economic Downturn: Insights from Turkey”) başlıklı geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK FORUMU DAVOS’TA TOPLANDI

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre Ekonomi Bakanı Doris Leuthard ve Dünya Ticaret Örgütü Direktörü Pascal Lamy öncülüğünde kriz sonrası dünyanın yeni ekonomik büyüme modelleri, yönetim biçimleri ve bilim, teknoloji yatırımları konularını masaya yatırmak üzere 28 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında, Davos’ta toplandı. Doha Turu çerçevesinde yapılan bu buluşmaya birçok ülkenin devlet ve hükümet başkanları, dış işleri ve ticaret bakanları katıldı.

Devamını Oku

AB’DE İŞSİZLİK ORANI ARTTI

AB İstatistik Kurumu Eurosat’ın 30 Ocak’ta açıkladığı verilere göre, işsizlik oranı geçtiğimiz yıl Kasım ayında Avro Alanı’nda %7,2’den Aralık ayında %7,9’a yükseldi. AB27’de ise Kasım 2008’de %7,3’ten Aralık 2008’de %7,4’e çıktı.

Devamını Oku

AB EKONOMİK BEKLENTİ VE İŞ ORTAMI ANKETLERİNE DAYANAN ENDEKSLER DÜŞÜŞ EĞİLİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Ekonomik Beklenti Anketi’nin Ocak ayı sonuçları 29 Ocak’ta yayınlandı.

Devamını Oku

AVRUPA SENDİKALAR KONFEDERASYONU, YENİ EKONOMİK DÜZENE İLİŞKİN UYARILAR İÇEREN MEMORANDUMU AB DÖNEM BAŞKANLIĞI`NA SUNDU

John Monks başkanlığındaki Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (European Trade Union Confederation - ETUC) heyeti, 28 Ocak 2009 tarihinde AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek`e, küresel ekonomik ve mali kriz döneminde sendikaların öncelik verdiği sosyo-ekonomik tedbirleri içeren bir memorandum sundu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ İLE ABD ARASINDA YENİ TİCARET GERGİNLİĞİ

Son aylarda AB ile ABD arasındaki ticarette bazı ürünlerin ithalatının yasaklanması veya gümrük vergilerinin arttırılması şeklinde yaşanan ticari gerginliğe bir yenisi daha eklenmiş bulunuyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ALMANYA’DAN SONRA FRANSA VE PORTEKİZ’İN DE REEL EKONOMİYE YÖNELİK DEVLET YARDIMI PLANLARINI ONAYLADI

2008 yılının son çeyreğinde başta ABD olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan ve önce finans sektöründe yoğun olarak kendisini hissettiren krizin giderek tüm sektörleri etkileyen bir küresel ekonomik krize dönüşme eğilimi içersine girmesi karşısında AB’de de önlem alma gereği ortaya çıktı.

Devamını Oku

AB KOMİSYONU ALMANYA’DAN SONRA FRANSA VE PORTEKİZ’İN DE REEL EKONOMİYE YÖNELİK DEVLET YARDIMI PLANLARINI ONAYLADI

26 Ocak’ta Avusturya’nın Vorarlberg bölgesini ziyaret eden Avrupa Komisyonu’nun Bölgesel Politika’dan Sorumlu Üyesi Danuta Hübner, mali krizin aşılması için Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen önlemleri sundu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA ROMA VATANDAŞLARININ İŞGÜCÜ PİYASALARINA ERİŞİMİNE YÖNELİK RAPORU ELE ALINDI

20 Ocak 2009 tarihinde, Avrupa Parlamentosu İstihdam ve Sosyal İşler Konseyi’nde, AP Üyesi Jan Andersson başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, AP’nin Macar üyesi Magda Kosane Kovacs tarafından hazırlanan ve AB bünyesinde yaşayan Roma vatandaşlarının sosyal durumları ve AB işgücü piyasalarına erişimlerine ilişkin rapor ele alındı.

Devamını Oku

BULGARİSTAN VE ROMANYA, YOLSUZLUK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ALANINDAKİ ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Bulgaristan ve Romanya, Avrupa Komisyonu’nun yayımlayacağı ve iki ülkenin adalet ve içişleri alanında kaydettiği ilerlemenin ele alınacağı rapor öncesinde, yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele alanındaki çabalarını yoğunlaştırdı.

Devamını Oku

“MAVİ KART” YÖNETMELİĞİNİN EN GEÇ 2009 YILININ İLK YARISINDA ONAYLANMASI BEKLENİYOR

Üzerinde uzun süredir tartışılan “Mavi Kart” direktifinin 2009 yıl içerisinde en geç Mayıs ve Haziran ayları içerisinde kabul edilmesinin beklendiği belirtildi. Bilindiği üzere “Mavi Kart” uygulaması, hem yetişmiş iş gücüne hem de ailesine ayrıca AB üniversiteleri mezunlarına Birlik sınırları içinde seyahat serbestisi getiriyor.

Devamını Oku

AB SANAYİ EMİSYONLARI MEVZUATINI SIKILAŞTIRIYOR

Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi 22 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, Komisyon’un mevcut yedi sanayi emisyonu yönetmeliğini ortak bir çatı altında toplayan yönetmelik taslağını kabul etti.

Devamını Oku

KOMİSYON AB’DE KOBİLERİN İŞ ORTAMINI GELİŞTİRMEK AMACIYLA MEVZUATIN İYİLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARINDA İLERLEME KAYDETTİ

Avrupa Komisyonu’nun 2005’te başlattığı “Mevzuatın İyileştirilmesi’’ çalışmalarının stratejik değerlendirme raporunu 28 Ocak Çarşamba günü basına açıklayan Sanayi ve İşletme Politikalarından Sorumlu Komisyon üyesi Günter Verheugen, etkileyici sonuçlar elde edildiğini belirtti.

Devamını Oku

ÇEK MİLLİ HAVAYOLU CSA, ÖZELLEŞTİRİLİYOR

Çek Cumhuriyeti Hükümeti, Çek Havayolları CSA’nın Eylül ayına kadar özelleştirilme planını, resmi olarak açıkladı.

Devamını Oku

AB, FACEBOOK GİBİ SOSYAL AĞ KURMA SİTELERİ HAKKINDA UYARIDA BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot tarafından 28 Ocak’ta yapılan açıklamada, Facebook ve benzeri sosyal ağ kurma sitelerini sık kullanan Avrupalıların, güvenliklerini tehlikeye attığı uyarısında bulunuldu.

Devamını Oku

ECTA, AVRUPA TELEKOM PİYASASININ DURUMUNA İLİŞKİN RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (ECTA) tarafından 28 Ocak’ta yayımlanan ‘Düzenleyici Çizelge 2008’ başlıklı raporda, tek Avrupa telekom piyasasının henüz hayata geçirilemediği, zira ulusal telekom piyasaları arasındaki belirgin farklılıkların süregeldiği ortaya koyuldu.

Devamını Oku

ESOA, SAYISAL UÇURUMU AZALTMADA UYDULARIN İYİ BİR ARAÇ OLACAĞINI VURGULADI

Avrupa Uydu Operatörleri Derneği (ESOA) tarafından yapılan açıklamada, uyduların, uzak yerleşim merkezlerinde genişbant bağlantılarından kaynaklanan sorunların çözümünde etkili bir seçenek olabileceği belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, DMF (DİMETHYLFUMARATE) İÇERİKLİ TÜM TÜKETİM MALLARININ BİRLİK İÇİNDE SATIŞINI YASAKLIYOR

Avrupa Komisyonu Tüketicinin Korunmasından Sorumlu Üyesi Meglena Kuneva, özellikle mobilya ve ayakkabılarda kullanımına rastlanan DMF’nin bazı AB ülkelerinde hazırlanan raporlara göre insan sağlığı açısından tehlikeli bir ürün olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Devamını Oku

AB’NİN SÜT ÜRÜNLERİNE GETİRDİĞİ İHRACAT SÜBVANSİYONLARI TEPKİ TOPLADI

Avustralya, Brezilya, Kanada ve Yeni Zelanda’nın başını çektiği Cairns Grubu’nun tarım ürünleri ihraç eden on dokuz ülkesi 28 Ocak’ta yaptıkları ortak çağrıyla geçen hafta AB’nin süt ürünleri sektörüne yeniden getirdiği ihracat sübvansiyonlarına son verilmesini istedi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU FRANSA’YI ADALET DİVANI’NA ŞİKÂYET ETMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu 29 Ocak tarihinde alınan karar doğrultusunda İç Pazar hükümleriyle gösterdikleri uyumsuzluk sebebiyle bazı üye ülkeler hakkında ihlal işlemleri yürütülmesine başladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN 20 YILLIK “KARTEL”E 130 MİLYON € PARA CEZASI

Avrupa Komisyonu, ham petrolün veya petrol ürünlerinin üretim alanlarından gemilere veya gemilerden bu alanlara taşınmasında kullanılan hortum (marine hose) üreticisi olan Bridgestone, Dunlop Oil & Marine/Continental, Trelleborg, Parker ITR ve Manuli firmalarını, 1986-2007 döneminde 20 yıl süreyle aralarında fiyat anlaşması ve Pazar ve ihale paylaşması anlaşmaları yaparak (kartel oluşturarak) AT Antlaşmasının 81. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle toplam 131.510.000 € para cezası verdi.

Devamını Oku

KARA TAŞIMACILIĞINDA SOSYAL KURALLARIN İHLALİNE İLİŞKİN ORTAK DERECELENDİRME BELİRLENDİ

Avrupa Komisyonu 30 Ocak 2008’de kabul edilen yeni yönerge ile kara taşımacılığı alanındaki sosyal kuralların (AB içerisindeki sürücülerin araç kullanma ve dinlenme saatlerini belirleyen düzenlemeler) ihlaline ilişkin ortak bir derecelendirme belirledi.

Devamını Oku

AVRUPA HAVA GÜVENLİĞİ AJANSI’NIN HAVA OPERASYONLARINA İLİŞKİN YENİ KURALLARI AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Avrupa Hava Güvenliği Ajansı’nın, hava operasyonlarına ilişkin mevcut kuralların Nisan 2012’den itibaren değiştirilmesiyle ilgili teklifini hazırlaması bekleniyor. Bilindiği üzere halihazırda yürürlükte olan 3922/91 sayılı Tüzük sadece ticari hava taşımacılığını kapsıyor.

Devamını Oku

AB-GÜRCİSTAN HAVACILIK ANLAŞMASI YOLDA

Hava taşımacılığı alanında 30 Ocak tarihinde meydana gelen bir diğer önemli gelişme Komisyon tarafından Gürcistan ile kapsamlı bir havacılık anlaşması imzalanması için görüşmelerin başlatılmasının önerilmesiydi.

Devamını Oku