İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 ŞUBAT 2009

İZLANDA’DA YENİ HÜKÜMET GÖREVİNE BAŞLADI

Küresel ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden İzlanda’da büyük eleştirilere hedef olan Geir Haarde yönetimindeki muhafazakâr hükümetin
26 Ocak’taki istifasının ardından Johanna Sigurdardottir, Sosyal Demokratlar ile Sol-Yeşil Hareketi koalisyonundan oluşan yeni hükümetin başbakanı olarak 1 Şubat’ta göreve başladı.

Yeni başbakan yaptığı açıklamada, hükümetin ilk önceliği olarak, bankacılık sisteminin çöküşünde en önemli sorumluluk sahibi olarak görülen merkez bankası yönetiminin görevden alınacağını belirtti. Ülkede on altı hafta boyunca devam eden protesto gösterilerinde, Merkez Bankası Başkanı ve eski başbakanlardan David Oddsson ekonomik sistemin çöküşünden sorumlu tutuluyordu. Bilindiği üzere İzlanda, banka borçları yüzünden oluşan açıkları kapatmak üzere IMF’den 10 milyar dolar tutarında destek paketi almak zorunda kalmıştı.

Hükümetin gündeminde yer alan bir diğer konu ise Avrupa Birliği üyeliği konusunda atılacak adımların görüşülmesi olarak belirlendi. Bu çerçevede Başbakan Sigurdardottir, ilgili parlamento komisyonundan AB üyeliği seçeneğini incelemesini isteyeceğini belirtirken, komisyonun üyelik ve Avroya geçiş hususunda 15 Nisan’da bir rapor sunması bekleniyor.