İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 ŞUBAT 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

1-8 Şubat haftası Obama yönetiminin yeni kurtarma planının Kongre’de ele alınması, Erdoğan’ın Davos çıkışının izdüşümleri, Türkiye’nin en sonunda Kyoto Protokolünü onaylaması, AB’de iktisadi krizin etkileri ve ekonomi yönetimine yeni bir şekil verme çabaları ve 45. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde yeni Amerikan yönetiminin dış politikası ile ilgili tartışmalar ile geçti.

Devamını Oku

TÜRKİYE KYOTO PROTOKOLÜ’NE KATILDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi 1/597 esas numaralı “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesine Yönelik Kyoto Protokolüne Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı”nı 5 Şubat 2009 tarihinde 3’e karşı 243 oyla onayladı.

Devamını Oku

NABUCCO DOĞAL GAZ BORU HATTI PROJESİ’NİN YÖNETİCİSİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE TÜRKİYE’YE GELDİ

Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin Yöneticisi Reinhard Mitschek 4 Şubat 2008 tarihinde Türkiye’ye gelerek çeşitli temaslarda bulundu. Temaslarının ardından proje ile ilgili bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Reinhard Mitschek Nabucco projesinin Türkiye`ye, Türkiye`nin de Nabucco projesine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Devamını Oku

YASADIŞI GÖÇMEN ÇALIŞTIRAN İŞVERENLERE YAPTIRIM UYGULANMASINI ÖNGÖREN DİREKTİF’E İLİŞKİN TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Avrupa Birliği (AB) genelinde yasadışı göçmen istihdam eden işverenlere yaptırım uygulanmasını öngören Direktif tasarısı tartışılmaya devam ediyor. Bilindiği gibi, yasadışı göçün önlenmesi ile yasal göçün teşvik edilmesini hedefleyen AB ortak göç politikası, bu yönde yasal düzenlemeler içeriyor.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak yürütülen kapsamlı müzakereler devam ediyor.

Devamını Oku

İZLANDA’DA YENİ HÜKÜMET GÖREVİNE BAŞLADI

Küresel ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden İzlanda’da büyük eleştirilere hedef olan Geir Haarde yönetimindeki muhafazakâr hükümetin 26 Ocak’taki istifasının ardından Johanna Sigurdardottir, Sosyal Demokratlar ile Sol-Yeşil Hareketi koalisyonundan oluşan yeni hükümetin başbakanı olarak 1 Şubat’ta göreve başladı.

Devamını Oku

BATI BALKANLARDA AVRUPA PERSPEKTİFİ GENİŞLİYOR

Avrupa Komisyonu, Batı Balkan ülkelerindeki siyasal ve ekonomik gelişmeleri desteklemek ve bunların AB’ye katılım yolunda kaydettikleri ilerlemeleri hızlandırmak üzere daha fazla insiyatif alınması için harekete geçti.

Devamını Oku

SIRBİSTAN, GEÇİCİ TİCARET ANLAŞMASI’NI TEK TARAFLI OLARAK UYGULAMAYA BAŞLADI

Sırbistan, AB ile arasında altı yıl içinde gümrük vergilerinin azaltılması ve kademeli bir şekilde sanayi ve tarım ürünleri için bir serbest ticaret alanı oluşturulmasını öngören geçici ticaret anlaşmasını tek taraflı olarak uygulamaya başladı.

Devamını Oku

LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nde Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Devamını Oku

“2008 SANAYİ İLİŞKİLERİ” RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu 3 Şubat 2009 tarihinde “2008 Sanayi İlişkileri Raporu”nu yayımladı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ “KÜRESEL İSTİHDAM HAREKETLERİ” RAPORUNU YAYIMLADI

Uluslararası Çalışma Örgütü 2009 yılı “Küresel İstihdam Hareketleri” raporunu yayımladı.

Devamını Oku

YENİ AB KURALLARI VERGİ ÖDEMELERİNDEN KAÇINMAYI DAHA ZOR HALE GETİRİYOR

Komisyon, AB üye ülkeleri arasında karşılıklı bilgi paylaşımını geliştirerek vergi kaçağının azaltılmasına ilişkin öneri taslağını 2 Şubat’ta yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ENERJİ, BANKA HİZMETLERİ VE ULAŞIM SEKTÖRLERİNİ DETAYLI İNCELİYOR

Avrupa Komisyonu 2 Şubat tarihinde ikinci AB Tüketici Piyasaları Yıllık Performans Raporunu yayımladı. Rapora göre tüketicilerin en fazla şikâyetçi olduğu üç hizmet alanının enerji, banka hizmetleri ve ulaşım sektörü olduğu ortaya çıktı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE YAŞANAN KRİZE ÇARE ARIYOR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 3 Şubat tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurulunda en çok tartışılan konulardan biri otomotiv sektörünün yaşadığı kriz ve bu krizden çıkış yolları oldu.

Devamını Oku

SANAYİ MALLARI ÜRETİCİ FİYATLARI AVRO ALANI VE AB27’DE DÜŞTÜ

AB İstataistik Kurumu Eurostat’ın 3 Şubat’ta açıkladığı verilere göre Aralık 2008’de sanayi malları üretici fiyatları bir önceki aya göre Avro Alanı’nda %1,3 ve AB27’de %1,4 azaldı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPMADI

Avrupa Merkez Bankası geçen ayki yüksek faiz oranı indiriminden sonra Avro Alanı faiz oranının mevcut düzeyde tutulacağını 5 Şubatta açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TRANS-AVRUPA AĞLARINA İLİŞKİN YENİ BİR YEŞİL KİTAP YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu tarafından “Ortak Ulaştırma Politikasının Hizmetinde Daha İyi Entegre Trans-Avrupa Ağına Doğru” isimli Yeşil Kitap 4 Şubat 2009 tarihinde kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BÖLGESEL POLİTİKASI KAPSAMINDA 2008 YILINDA ÜYE DEVLETLER 38 MİLYAR AVRO’DAN YARARLANDI

Avrupa Birliği’nin Bölgesel Politikadan Sorumlu Üyesi Danuta Hübner, 4 Şubat’ta Brüksel’de yaptığı açıklamada, 2008 yılında Yapısal Fonlar ve Uyum Fonu aracılığıyla Üye Devletlere 38,3 Milyar Avro’luk kaynak aktarıldığını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ, PAMUK SEKTÖRÜ VE HAYVAN YEMLERİ İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMELER ÖNGÖRÜYOR

Avrupa Komisyonu 2 Şubat tarihinde pamuk sektörünün ulusal düzeyde yeniden yapılandırılmasına ilişkin 637/2008 no’lu düzenlemenin değiştirilmesine yönelik teklifi kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARIMLA İLGİLİ 240 YASAYI AB MEVZUATINDAN ÇIKARDI

Avrupa Komisyonu, Ortak Tarım Politikası’nın basitleştirilmesi ve daha iyi düzenlenmesi için mevcut aşırı bürokrasi yükünü azaltmak amacıyla 5 Şubat günü bir tebliğ yayımladı.

Devamını Oku

2009 YILI AVRUPA GENÇ GAZETECİLER ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Avrupa Komisyonu, Avrupa Genç Basın Derneği ve Café Babel ile işbirliği içerisinde Avrupa çapında genç gazetecilere yönelik bir yarışma olan “2009 Avrupa Genç Gazeteciler Ödülü”nü başlattı.

Devamını Oku