İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2009

ABD BAŞKANI BARACK OBAMA TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama 6-7 Nisan tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinin ilk durağı olarak Ankara’yı seçen Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisi lideri Deniz Baykal ve çeşitli siyasi parti liderleri ile temaslarda bulundu.

ABD Başkanı Obama, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada Türkiye ziyaretini mesaj vermek için gerçekleştirdiği ile ilgili sorular olduğunu belirterek, Türkçe olarak “Evet” dedi. Obama, Türkiye’nin çok önemli bir müttefik olduğunu ve Avrupa’nın önemli bir parçası olduğunu vurguladı. ABD Başkanı, dünyanın küresel ekonomik kriz, terör, enerji güvenliği ve küresel iklim değişikliği gibi sorunlara karşı karşıya olduğunu belirterek bu sorunların aşılması için birlikte hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Obama, Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği siyasi reformları da överek azınlık haklarının toplumların gelişimi için önemine dikkat çekti. Bu kapsamda, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasının olumlu bir adım olduğu ABD Başkanı tarafından dile getirilen noktalar arasında yer aldı. Obama ayrıca, tüm demokrasilerin geçmişleriyle yüzleşme sorunu yaşadığını belirterek, ABD’nin hala kölelik ve yerli halklara yapılanların mirasıyla uğraştığını ifade etti. ABD Başkanı bu kapsamda, 1915 olaylarıyla ilgili olarak Türk ve Ermeni halklarının çözüm arayışına değindi.

Ortadoğu sorunun çözümünde iki ülkeye de önemli görevler düştüğünü belirten Obama, Türkiye’nin bölgede barışın yerleşmesi için sarf ettiği çabaların takdirle karşılandığını vurguladı. TBMM’deki konuşmada terör konusuna da değinilerek yeni ABD yönetiminin bu konudaki politikalarını “yangına körükle gidilmez” atasözü çerçevesinde şekillendirdiği ifade edildi. ABD Başkanı, ziyaretinin ikinci gününde ise İstanbul’a geçerek temaslarına devam etti.