İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2009

FRONTEX, ORTA AKDENİZ’DEKİ OPERASYONU ERTELEDİKLERİNİ AÇIKLADI

6 Nisan tarihinde, Varşova merkezli FRONTEX (Avrupa Sınır Koruma Ajansı) Orta Akdeniz’de yasadışı göçle mücadele kapsamında yürütülmesi planlanan ve Nautilus olarak adlandırılan operasyonu ertelediklerini açıkladı.
11 Üye Devlete gönderilen mektupta, “Nautilus 2009” operasyonu çerçevesinde 16 Nisan’da  başlatılması öngörülen hava ve deniz operasyonlarının ertelendiği belirtiliyor.

FRONTEX tarafından yapılan açıklamada, bu gecikmenin, Malta ve İtalya arasında, denizde kurtarılan üçüncü ülke vatandaşlarının durumuna ilişkin yaşanan anlaşmazlıktan kaynaklandığı belirtildi. Avrupa Komisyonu’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada tüm Üye Devletlerin Nautilus operasyonuna etkin bir şekilde katılımının teşvik edildiği ve bu doğrultuda operasyonun bir an önce başlatılabilmesi için üye ülkelerin söz konusu soruna ivedilikle bir çözüm getirmesi gerektiği kaydedildi. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada ise, söz konusu operasyonun Mart ayı sonunda, Akdeniz’de kaçak göçmenleri taşıyan bir geminin devrilmesi sonucu yaşanan üzücü kazanın öncesinde başlatılması gerektiği ifade edildi.

Bu yıl içerisinde FRONTEX tarafından yürütülmesi amaçlanan ve 39 milyon Avro’luk bütçenin ayrıldığı toplam 20 operasyon arasında, “Nautilus 2009” operasyonunun, Mart sonundan Kasım sonuna kadar sürdürülmesi planlanmaktaydı. Bilindiği gibi Nautilus deniz operasyonun ilk aşaması Temmuz 2007’de tamamlanmıştı. Üye Devletler arasında, deniz hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin yorumlanması konusunda sıklıkla sorun yaşandığı gerçeğinden hareketle, Avrupa Komisyonu, özellikle denizde kurtarılan kişilerle ilgili olarak, Avrupa ülkelerinin aynı yöntemi izlemesinin sağlanması amacıyla halihazırda rehber ilkeler hazırlıyor.