İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 NİSAN 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama’nın deniz aşırı ilk resmi ikili ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmesi ve Medeniyetler İttifakı Zirve toplantısına sahne oldu. Türkiye-ABD ilişkileri Başkan Bush döneminde sorunlu bir sürece girmişti. Özellikle Irak işgali, öncesinde TBMM tarafından ABD ordusunun işgali gerçekleştirmek için Türkiye topraklarını kullanmasını öngören tezkerenin reddi ve sonrasında ABD ile bölgesel Kürt yönetimi arasındaki yakın ilişkiler ve PKK’nın bölgede konuşlanması gibi gelişmeler ilişkilerde önemli sorunlar oluşturmuştu.

Devamını Oku

ABD BAŞKANI BARACK OBAMA TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama 6-7 Nisan tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinin ilk durağı olarak Ankara’yı seçen Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet partisi lideri Deniz Baykal ve çeşitli siyasi parti liderleri ile temaslarda bulundu.

Devamını Oku

MEDENİYETLER İTTİFAKI II. FORUMU İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ

Medeniyetler İttifakı (Mİ) II. Forumu 6–7 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Türkiye ve İspanya Hükümetlerinin girişimiyle Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde 2005 yılında kurulan Medeniyetler İttifakı, önleyici diplomasi uygulayarak olası siyasi çatışmaları önlemeyi hedefliyor. Medeniyetler İttifakı, Türkiye Başbakanı R. T. Erdoğan ve İspanya Başbakanı J.L.R. Zapatero’nun öncülüğüyle başlatılan, Üst Düzey Grubun rehberliğinde sürdürülen bir Birleşmiş Milletler projesidir.

Devamını Oku

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE HÜKÜMETİN DÜŞMESİNDEN SONRA GEÇİCİ HÜKÜMET ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

Çek Cumhuriyetinde iki siyasi parti 5 Nisan 2009 pazar günü sonbaharda yapılacak olan genel seçimlere kadar bir geçiş hükümeti kurmayı kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU AYRIMCILIĞA İLİŞKİN RAPORU KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, 2 Nisan 2009 tarihinde AP Milletvekili Kathalijne Buitenweg tarafından hazırlanan “Din, İnanç, Yaş ve Cinsel Eğilime Bakılmaksızın Bireyler Arası Eşit Muamele” başlıklı raporu kabul etti.

Devamını Oku

FRONTEX, ORTA AKDENİZ’DEKİ OPERASYONU ERTELEDİKLERİNİ AÇIKLADI

6 Nisan tarihinde, Varşova merkezli FRONTEX (Avrupa Sınır Koruma Ajansı) Orta Akdeniz’de yasadışı göçle mücadele kapsamında yürütülmesi planlanan ve Nautilus olarak adlandırılan operasyonu ertelediklerini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA HAVA SAHASI’NDA UÇMASI YASAK OLAN HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİN LİSTESİ YENİLENDİ

Avrupa Komisyonu 8 Nisan 2009 tarihinde güvenlik gerekçesiyle Avrupa Hava Sahası’nda uçması yasaklanan havayolu şirketlerinin listesini yenilediğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ KURUMU (EFSA) TATLANDIRICI ÜRÜNLERLE İLGİLİ GÖRÜŞ BİLDİRDİ

6 Nisan tarihinde yayımlanan bildiride gıda ürünlerine ‘füme’(tütsülenmiş) tadı vermek üzere kullanılan katkı maddeleriyle ilgili görüşlere yer verildi.

Devamını Oku

BAKANLAR KONSEYİ AKDENİZ VE DOĞU ATLANTİK’TEKİ ORKİNOS STOKLARINI KURTARMA PLANINA ONAY VERDİ

Avrupa Konseyi 6 Nisan günü Akdeniz ve Doğu Atlantik’te bulunan orkinos stoklarının kurtarılması amacıyla hazırlanan taslak tüzüğü kabul etti.

Devamını Oku

AB ECOFIN KONSEYİ’NİN DÜZENLEDİĞİ AVRUPA DIŞ EKONOMİ POLİTİKASI KONULU SEMİNERDE AB’NİN ORTAK VE GÜÇLÜ BİR DIŞ EKONOMİ POLİTİKASINA İHTİYAÇ OLDUĞU BELİRTİLDİ

Londra’da yapılan G20 zirvesinden sonra Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden sorumlu üyesi Joaquin Almunia 6 Nisan’da bir açıklama yaparak, ekonomik alanda AB’nin daha kuvvetli bir dış politikası olması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

KOMİSYON KAMU İDARELERİ ÖDEMELERİ İÇİN 30 GÜNLÜK EK BİR SÜRE ÖNERİYOR

Avrupa Komisyonu 8 Nisan’da ödeme gecikmeleriyle ilgili olarak 2000/35/EC Direktifini genişleten bir öneriyi kabul etti. Bu öneri AB’deki kamu idarelerine faturalarını ödemeleri için 30 günlük bir süre tanıyor.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ, AB EKONOMİSİNE İLİŞKİN DOKUZUNCU DEĞERLENDİRMEYİ TAMAMLADI

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün AB’nin ticaret politikasına yönelik son değerlendirmesinde, Avrupa Komisyonu’nun 6 Nisan’daki değerlendirmesinde övgüyle bahsedilen AB’nin gelişmekte olan ülkelere yönelik çok taraflı işbirliği ve desteği çok fazla övülmezken; AB’nin, lider ekonomi olarak küresel sahneye geri dönüşünün teşvik edilmesi için, tarım piyasası ile hizmetler endüstrisini daha fazla rekabete açması gerektiği ileri sürüldü.

Devamını Oku

AB KOMİSYONUNUN BAZI ÜÇÜNCÜ ÜLKE MENŞELİ DAMPİNGLİ ÜRÜNLERE KARŞI ÖNLEMLER ALDI

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz hafta üçüncü ülke menşeli bazı ürünlere geçici anti-damping vergisi konulması, bazı ürünler için ise anti-damping soruşturması açılmasına karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU FORTİS BANK VE ABN AMRO’YA VERİLEN DEVLET YARDIMLARIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇTI

Komisyon, Fortis Bank Nederland’ın (FBN) ve faaliyetleri FBN tarafından satın alınan ABN Amro’nun (ABN) aldıkları devlet yardımlarının AB kurallarıyla uyumlu olup olmadığını araştırmak üzere ayrıntılı soruşturma başlattı.

Devamını Oku

AB KOMİSYONU EKONOMİK KRİZDE FİNANS SEKTÖRÜNE VERİLEN DEVLET YARDIMLARINA İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI

Komisyon mevcut küresel ekonomik kriz nedeniyle üye devletlerin banka ve finans sektörüne verdikleri devlet yardımları ve bunlara ilişkin olarak Komisyonun aldığı kararları içeren bir Rapor yayınlamıştır.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DEPREM SONRASI İTALYA’YA YARDIM İÇİN HAZIR OLDUĞUNU BELİRTTİ

Avrupa Komisyonu 6 Nisan’da yaptığı açıklamayla, İtalya’da meydana gelen ve en az 250 kişinin öldüğü, 50.000 kişinin evsiz kaldığı depremde, ülkenin bir an önce toparlanması için her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AVRO ALANI’NA ÜYE OLMAYAN ÜLKELERİN ÖDEMELER DENGESİNİN DÜZENLENMESİ İÇİN AYRILAN BÜTÇENİN ARTIRILMASINA KARAR VERDİ

Avrupa Komisyonu, 8 Nisan’da Avro Alanı üyesi olmayan ülkelerin ödemeler dengesinin düzenlenmesine yönelik kredi desteği kapsamında ayrılan bütçenin tavanının 50 milyar Avro’ya çıkarılması üzerinde anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

OECD VERGİ KAÇAKÇILIĞINA KARŞI İŞBİRLİĞİ YAPMAYAN ÜLKELERE İLİŞKİN HAZIRLADIĞI KARA LİSTEDEN DÖRT ÜLKEYİ SİLDİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, Kosta Rika, Malezya, Filipinler ve Uruguay’ın vergi kaçaklığının önlenmesi çalışmalarında kamu kurumlarıyla bilgi paylaşımına ilişkin OECD kurallarına uymayı taahhüt ettiklerini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FİNANSAL BÜTÜNLEŞMEYE İLİŞKİN ÜÇÜNCÜ RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Merkez Bankası finansal bütünleşmeye ilişkin üçüncü raporunu 6 Nisan’da yayımladı.

Devamını Oku

AB’DE GSYİH 2008 DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE YİNE DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 8 Nisan’da açıkladığı verilere göre, 2008 yılı 4. çeyrekte GSYİH, bir önceki çeyreğe göre, Avro Alanı’nda %1,6 ve AB-27’de %1,5 azaldı. 3. çeyrekte, 2. çeyreğe göre düşüş her iki bölge için %0,3 dolayında idi.

Devamını Oku