İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-31 TEMMUZ 2009

NABUCCO PROJESİ`NE İLİŞKİN HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA İMZALANDI

Nabucco Projesi'ne İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma 13 Temmuz 2009 tarihinde Ankara'da imzalandı. İmza törenine Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, Romanya Başbakan Emil Boc, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katıldı. Anlaşma, Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğal gazın Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan üzerinden geçerek Avusturya'ya taşınmasını öngören Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hayata geçirilmesi için büyük önem taşıyor.

İmza töreninde konuşma yapan Başbakan Recep Tayip Erdoğan Nabucco Projesi’nin, Türkiye'nin ve Avrupa'nın artan enerji ihtiyacının karşılanmasına orta vadede ciddi katkılar sağlayacağını belirtti. İmzalanan hükümetlerarası anlaşma ile birlikte projenin hukuki alt yapısının tamamlanmasına yönelik ilk ve en önemli adımlardan birini atıldığını ifade eden Erdoğan, bundan sonraki aşamada projenin sahibi olan Nabucco Uluslararası Şirketi'nin taraf ülkelerin her biri ile proje destek anlaşması müzakerelerine başlayacağını bildirdi. Bu çalışmaların da 6 ay içinde biteceğini söyleyen Erdoğan, hukuki alt yapı çalışmalarına paralel olarak boru hattına kaynak sağlanması çalışmalarının da sürdürüldüğüne dikkat çekti.

İmza töreninin bir diğer konuşmacısı Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ise Nabucco konusunda detaylı tartışmalar ve tarafların çekincelerini gideren bir uzlaşıyla bugüne gelindiğine dikkat çekerek Türkiye ve Avrupa Birliği’nin birlikte çalıştığını, benimsenen yapıcı ve birleştirici yaklaşımın tüm tarafların yararlanacağı sonuçlar doğurduğunu dile getirdi.

Bilindiği üzere adını Giuseppe Verdi’nin ünlü operasından alan ve temelleri 2002 yılında atılan Nabucco Projesi kapsamında inşa edilecek doğalgaz boru hattının uzunluğu yaklaşık 3300 km olacak ve bunun yaklaşık 2000 km'lik bölümü Türkiye üzerinden geçecek. Yapımına 2011 yılında başlanacak doğalgaz boru hattının 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Boru hattının Türkiye'den geçecek kısmının inşası yaklaşık 5000 kişiye istihdam imkânı yaratacak.