İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-31 TEMMUZ 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Temmuz ayı ile birlikte genel bir tatil havasına girilmesine rağmen AB ve Türkiye gündeminde önemli gelişmeler de yaşandı. Bültenimizin en önemli konularından biri 13 Temmuzda imzalanan Nabucco doğal gaz boru hattı projesi oldu.

Devamını Oku

AB İLE İLİŞKİLERİMİZDE 50 YILI GERİDE BIRAKTIK

Türkiye’nin 31 Temmuz 1959 tarihinde dönemin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığı ortaklık başvurusundan bu yana 50 yıl geçti.

Devamını Oku

NABUCCO PROJESİ`NE İLİŞKİN HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA İMZALANDI

Nabucco Projesi`ne İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma 13 Temmuz 2009 tarihinde Ankara`da imzalandı.

Devamını Oku

KAMU İHALE KANUNU TEKRAR DEĞİŞTİRİLDİ

Yürürlüğe girdiği 2002’den bu yana 18 defa değiştirilen 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 23 Temmuz 2009 tarihinde tekrar değiştirildi.

Devamını Oku

REYKJAVİK AB’YE ÖZELLİKLE DOĞAL KAYNAK YÖNETİMİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANLARINDA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

23 Temmuz Perşembe günü Stockholm’de ülkesinin üyelik talebini İsveç Dışişleri Bakanı ve AB Konseyi Dönem Başkanı Carl Bildt’e ileten İzlanda Dışişleri Bakanı Össur Skarphédinsson, İzlanda’nın, Avrupa Birliği’ne özellikle çevrenin korunması, yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesi ve doğal kaynak yönetimi alanlarında önemli katkılarda bulunabileceğini ifade etti.

Devamını Oku

AB SENE SONUNDA SIRBİSTAN, KARADAĞ VE MAKEDONYA’YA VİZE MUAFİYETİ GETİRMEYE HAZIRLANIYOR

AB Komisyonu`nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot, 15 Temmuz’da basın toplantısıyla sundukları raporda, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’ya 1 Ocak 2010 itibariyle vize muafiyeti getirilmesi için hazırlanıldığını açıkladı.

Devamını Oku

İSVEÇ DÖNEM BAŞKANLIĞI TARIM VE BALIKÇILIK ÖNCELİKLERİ AÇIKLANDI

13 Temmuz günü İsveç Tarım Bakanı Eskil Erlandsson tarafından yapılan açıklamayla, İsveç’in AB Dönem Başkanlığı süresince tarım ve balıkçılık alanında öncelikli olarak uygulanacak politikalar üç başlık altında toplanıyor.

Devamını Oku

KARADAĞ’IN AB’YE KATILIM SÜRECİ YENİ BİR EVREYE GİRDİ

22 Temmuz tarihinde başkent Podgorica’yı ziyaret eden Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Karadağ hükümetine 368 sayfa ve 2178 sorudan oluşan bir anket teslim etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, KONSEY’E ‘SÜT ÜRÜNLERİ PİYASASI 2009’ İSİMLİ BİR TEBLİĞ SUNDU

Küresel ekonomik krizin Avrupa Birliği’nde en büyük darbeyi vurduğu sektörlerin başında gelen süt ürünleri sektörü bir süredir Birlik gündemini işgal ediyor.

Devamını Oku

BULGARİSTAN VE ROMANYA ADALET SİSTEMİ VE YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE KOMİSYON’UN YAKIN TAKİBİ ALTINDA

Avrupa Birliği Üye Ülkesi oldukları 1 Ocak 2007’den bu yana adalet sistemi ve yolsuzlukla mücadele konularında gözetim altında olan Bulgaristan ve Romanya’nın bu konudaki ilerleme raporları 22 Temmuz’da Avrupa Komisyonu tarafından açıklandı.

Devamını Oku

KOMİSYON ‘MAVİ DİL’ (BLUE TONGUE) HASTALIĞIYLA MÜCADELE İÇİN EK KAYNAK AYRILMASINA KARAR VERDİ

Avrupa Komisyonu 22 Temmuz tarihinde koyun, keçi, geyik ve sığırları etkileyen ‘mavi dil’ (blue tongue) hastalığıyla aşılama suretiyle mücadele için bazı üye devletlere aktarılmak üzere 59 milyon avro tutarında ek kaynak ayrılmasına karar verdi.

Devamını Oku

ERASMUS PROGRAMININ BAŞARISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

30 Temmuz Perşembe günü Avrupa Komisyonu, 2007–2008 döneminde öğrenci değişimlerinin önceki akademik yıl ile karşılaştırıldığında %5.2 oranında arttığını belirtti.

Devamını Oku