İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 NİSAN 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

AB ile katılım müzakerelerini sürdüren Türkiye değişen uluslararası konjonktür içinde oldukça hassaslaşan dengeleri zedelemeden bu süreci tamamlayabilecek mi?

Devamını Oku

TOBB VE İKV İŞBİRLİĞİYLE AVRUPA TOPLULUKLARI ADALET DİVANI’NIN “VİZE” KONUSUNDAKİ SOYSAL KARARINI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

14 Nisan 2009 tarihinde İKV (İktisadi Kalınma Vakfı) ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) işbirliği ile Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın ‘’vize’’ konusundaki Soysal Kararını değerlendirme toplantısı, Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

KATILIM ÖNCESİ EKONOMİK PROGRAM AÇIKLANDI

Katılım Öncesi Ekonomik Program Hükümet tarafından 13 Nisan’da açıklandı. Devlet Planlama Teşkilatı’nın koordinasyonunda, Avrupa Birliği`ne katılım sürecinde yıllık olarak hazırlanan ve Türkiye ekonomisiyle ilgili üç yıllık makroekonomik tahminlerin ve hedeflerin yer aldığı programda ekonomik krizden çıkış için alınacak tedbirlere de yer veriliyor.

Devamını Oku

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) genel seçimler 19 Nisan 2009 tarihinde yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN SEÇMEN İLGİSİ DÜŞÜK SEVİYEDE SEYREDİYOR

15 Nisan’da Avrupa Parlamentosu tarafından açıklanan bir araştırmanın sonuçlarına göre 7 Haziran’da yapılacak Avrupa seçimlerinde son 30 yılın en düşük katılımı yaşanabilir.

Devamını Oku

MOLDOVA`NIN ROMEN VATANDAŞLARINA UYGULADIĞI VİZE ROMANYA HÜKÜMETİ TARAFINDAN ELEŞTİRİLDİ

Romanya Hükümeti, 9 Nisan 2009 tarihinden itibaren Moldova`nın Romanya vatandaşlarına uyguladığı vizenin, 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe giren ve AB-Moldova arasında imzalanan "vize kolaylığı anlaşmasına" aykırı olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU`NDA ROMAN VATANDAŞLARININ SİYASİ KATILIMINA İLİŞKİN GENİŞ KATILIMLI BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

Avrupa Roman Vatandaşları Bilgi Ofisi, 16 Nisan 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu bünyesinde gerçekleştirdiği toplantıda, AB sınırları içerisinde yaşayan Roman kökenli vatandaşların siyasi olarak daha aktif olmaları gerektiğini belirttiler.

Devamını Oku

DTÖ DOHA TURU GÖRÜŞMELERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN YOĞUN ÇABA HARCANIYOR

DTÖ’nün Ticaret Politikası Gözden Geçirme Birimi’nin 14 Nisan’da gerçekleştirdiği gayrı resmi toplantısında, 2 Nisan’daki G-20 zirvesinde ve 5 Nisan’da Prag’da yapılan ABD-AB gayrıresmi toplantısında da belirtilen, Doha görüşmelerinin tamamlanmasına duyulan ihtiyaç tekrar vurgulandı.

Devamını Oku

İTALYA, EN SONUNDA GÖÇMENLERİ KABUL ETTİ

19 Nisan tarihinde İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, bir açıklama yaparak yasadışı göçmenleri taşıyan bir botun devrilmesi sonucu yaşanan kazada bir Türk gemisinin olaya müdahalesi ve gemi mürettebatının çabaları neticesinde kurtarılan 140 göçmeni, İtalya’ya kabul ettiklerini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPALI VE AMERİKALI 8 ÇELİK ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ ÇİN’İN SANAYİ POLİTİKASINI ELEŞTİREN BİR BİLDİRİ YAYIMLADI

15 Nisan tarihinde Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’dan 8 çelik üreticisi Birlik ve Federasyon, Çin Hükümeti’ne, Çin’in mevcut Demir ve Çelik Sanayi Kalkınma Planına ilişkin değişiklik önerilerini ve eleştirilerini içeren bir bildiri sundular.

Devamını Oku

RUSYA YENİ ENERJİ ANTLAŞMASI HAZIRLADIĞINI AÇIKLADI

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Finlandiya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında Rusya’nın Enerji Şartı Antlaşması’nın yerine geçecek yeni bir uluslar arası enerji antlaşması hazırladığını açıkladı.

Devamını Oku

G8 ÜLKELERİ TARIM BAKANLARI KUZEY İTALYA’DA KÜRESEL AÇLIK SORUNUNU ELE ALDI

18-20 Nisan tarihlerinde ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada ve Rusya’nın yer aldığı G8 ülkelerinin Tarım Bakanları İtalya’nın kuzeyindeki Treviso kentinde Brezilya, Çin, Güney Afrika, Hindistan ve Meksika’dan oluşan G5 ülkeleri Tarım Bakanları ile bir araya gelerek küresel açlık ve fakirlik sorununu masaya yatırdı.

Devamını Oku

ALMANYA MON 810 İSİMLİ GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ MISIR ÜRETİMİNİ YASAKLADI

Avrupa Komisyonu genetiği değiştirilmiş ürün pazarının genişletilmesi yönündeki çabalarını sürdürürken, çevreci gruplar ve üye ülkeler arasında da muhalif sesler giderek daha fazla etkili oluyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE ALKOLLÜ İÇKİLERDEN ALINAN ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNDE DÜZENLEME YAPILDI

Türkiye, AB`ye uyum çerçevesinde alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisinde indirime gitti.

Devamını Oku

AB’DE ÜNİVERSİTELER YÜKSEK EĞİTİMİ KRİZDEN KORUMAK İÇİN 2010 YOL HARİTASI ORTAYA KOYUYORLAR

18-21 Mart tarihleri arasında Prag’da yapılan bir toplantıda, 800 üniversiteyi temsil eden Avrupa Üniversiteliler Birliği (AÜB) bir bildiri yayımladı ve eğitim sektörünü krizden koruyabilmek için çözüm yollarını belirtti.

Devamını Oku

AB’DE MART AYI ENFLASYONUNDA TARİHİ DÜŞÜŞ KAYDEDİLDİ

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Mart ayında yıllık bazda enflasyon oranı bir önceki yılın aynı ayına göre Avro Alanı’nda %0,6’ya inerek tarihi bir düşüş kaydetti.

Devamını Oku

AB’NİN AB DIŞI ÜLKELERLE DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 17 Nisan’da açıkladığı verilere göre Şubat 2009’da Avro Alanı’nın bölge dışı ülkelerle dış ticaret açığı 2 milyar Avro oldu.

Devamını Oku