İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 AĞUSTOS-6 EYLÜL 2009

EGEMEN BAĞIŞ AVUSTURYA’YI ZİYARET ETTİ

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1-3 Eylül tarihlerinde Avusturya’yı ziyaret etti. Ziyaretinde öncelikli olarak Avusturya Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Michael Spindelegger ile görüşen Bağış, yaptıkları toplantının çok faydalı ve etkileyici olduğunu söyledi. İkili görüşmede Türkiye'de gerçekleştirilen reformlar, demokratikleşme paketi, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusundaki kararlılığı ve Nabucco doğal gaz boru hattı ile ilgili gelişmeler hakkında bilgiler verdiğini kaydeden Bağış, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusundaki endişelerin giderilmesi hususunda çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Spindelegger ile temaslarının ardından Avusturya’nın Alpbach kasabasında bu yıl “güven” temasıyla düzenlenen Avrupa Alpbach Forumu’na katılan Bağış, “Devlet Ve Bireyler Arası Güven” başlıklı siyasi oturumda  "Türkiye nereye gidiyor?" başlıklı panelde konuşma yaptı. Panelde konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye'nin daha çok demokrasiye, daha çok insan haklarına ve daha çok istikrara doğru gittiğini" söyledi. AB'ye tam üyeliğin bugünden yarına olamayacağını, bunun ucu açık bir süreç olduğunu bildiklerini ancak, bu süreçte dürüstlük, açıklık istediklerini belirtti.

Alpbach’ta Avusturya Sanayiciler Birliği’nin  düzenlediği çalışma toplantısına da katılan Bağış, daha sonra Viyana’ya hareket etti. Egemen Bağış, Türkiye'nin bir süre önce hizmete giren Viyana Başkonsolosluğu'nun yeni binasının resmi açılışını yaptı. Başkentte Türk asıllı Avusturyalı Milletvekilleri ile de bir araya gelen Bağış, Avusturya'da Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusundaki endişeleri gidermeye çalıştıklarını belirterek, “Avusturya'daki iş dünyasından ülkemizin AB'ye tam üyelik sürecine verdikleri sessiz desteği, sesli desteğe çevirmeleri”ni talep ettiklerini belirtti.

Panele konuşmacı olarak katılan emekli büyükelçi ve TÜSİAD Danışma Kurulu üyesi Volkan Vural da Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını, ancak AB'nin bugüne kadar müzakere sürecinin ilerlemesi için gereken özeni göstermediğini söyledi. Vural, "Türkiye'nin Hırvatistan ile aynı anda müzakere tarihi almasına rağmen Hırvatistan'ın neredeyse bütün fasılları açıp kapattığını, ancak Türkiye'nin açtığı fasılların büyük çoğunluğunu kapatamadığını bunun da adil olmadığını bildirdi. Avusturya tarafından Panel’e katılan Petrol Ofisi'nin ortağı ÖMV şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi Werner Auli de panelde enerji konusunu ele alarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak doğal gaz boru hatları konusunda detaylı bilgi verdi.

Başmüzakereci Egemen Bağış daha sonra Viyana Üniversitesi'ndeki Avusturya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (OİİP) düzenlenen, "Avrupa'nın Geleceği ve Türkiye" konulu panele katıldı. Panelde yaptığı konuşmada, Avusturya başta olmak üzere AB üyesi bazı ülkelerin Türkiye için "imtiyazlı ortaklık" statüsünü gündeme getirdiğini anımsatarak, AB müktesebatını çok iyi incelediğini, ancak böyle bir ifadeye rastlamadığını belirtti. Türkiye'nin AB ile müzakere sürecini sürdürmekte olduğunu anımsatan ve AB müktesebatına uygun olarak birçok reform paketini hayata geçirdiklerini anlatan Bağış, "Türkiye AB ile sadece tam üyeliği kabul eder. Türkiye AB'ye sorun değil çözüm olacaktır" dedi. Türkiye'nin, Avrupa'nın enerji ihtiyacının karşılanması için de önemli bir rol oynadığını ifade eden Bağış, Türkiye üzerinden geçen Nabucco ile Samsun-Ceyhan doğal gaz boru hatlarının, Avusturya'nın ve buradan da AB üyesi diğer ülkelerin enerji ihtiyacını büyük ölçüde gidereceğini söyledi. Paneli, aralarında Türkiye'nin Viyana büyükelçisi Selim Yenel, Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Heide Maria Gürer, BM Kosova özel temsilci yardımcısı Albert Rohan'ın da bulunduğu çok sayıda Avusturyalı politikacı, diplomat, üniversite öğrencisi ve ülkede yaşayan Türk sivil toplum örgütleri temsilcileri izledi.