İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 AĞUSTOS-6 EYLÜL 2009

İSVEÇ DÖNEM BAŞKANLIĞI, İRLANDA’DAKİ REFERANDUM SONUCUNU BEKLİYOR

AB Dönem Başkanı İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt tarafından 31 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Lizbon Antlaşması’nda öngörülen AB Konseyi Başkanlığı ile Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği görevlerine atanacak isimlere ilişkin tartışmaların, İrlanda için referandum tarihi olan 2 Ekim’e kadar başlatılmaması kararı alındığı belirtildi. 

Her ne kadar İsveç Dönem Başkanlığı 29-30 Ekim tarihli AB Konsey Zirvesi’nde görevi üstlenecek kişileri netleştirmek istese de, bunun İrlanda tarafından olumsuz bir mesaj olarak algılanmaması için, adaylara ilişkin çalışmaların ileri bir tarihe ertelendiği ifade edildi. Zira, İrlanda’daki referandumdan ‘Evet’ çıkması halinde bu tartışmaların anlamlı olacağı belirtildi.

Bununla birlikte, söz konusu atamalarla ilgili olarak, seçim sürecinde Avrupa Parlamentosu ile yakın işbirliğinde bulunulmasının hedeflendiği kaydedildi. Bu çerçevede,  İsveç’in Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Cecilia Malström tarafından yapılan bilgilendirmede, 4 Eylül tarihinde AP Başkanı Jerzy Buzek ile bir toplantı gerçekleştirilmesinin planlandığı ve bu toplantıda Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesinin netlik kazanması halinde, Parlamento ile nasıl bir diyalog kurulacağına ilişkin hususların kararlaştırılacağı belirtildi. Hatırlanacağı gibi, Lizbon Antlaşması’nda, Yüksek Temsilcinin, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın da onayının alınmasının ardından, nitelikli çoğunluk uyarınca AB Konseyi tarafından önerilmesi, 2,5 yıllığına seçilecek AB Konseyi Başkanının ise nitelikli çoğunluk uyarınca 27 üye ülke lideri tarafından seçilmesi öngörülüyor.