İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 AĞUSTOS-6 EYLÜL 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bir aylık bir aradan sonra tekrar Merhaba…Genellikle Avrupa Birliği’nde tatil ayı olan Ağustos ülkemizde oldukça hareketli geçti.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ AVUSTURYA’YI ZİYARET ETTİ

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1-3 Eylül tarihlerinde Avusturya’yı ziyaret etti.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’IN AB ÜYELİĞİ GECİKİYOR

Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn 2 Eylül Çarşamba günü genişleme sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

İSVEÇ DÖNEM BAŞKANLIĞI, İRLANDA’DAKİ REFERANDUM SONUCUNU BEKLİYOR

AB Dönem Başkanı İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt tarafından 31 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Lizbon Antlaşması’nda öngörülen AB Konseyi Başkanlığı ile Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği görevlerine atanacak isimlere ilişkin tartışmaların, İrlanda için referandum tarihi olan 2 Ekim’e kadar başlatılmaması kararı alındığı belirtildi.

Devamını Oku

İSVEÇ İSTİHDAM BAKANI AVRUPA PARLAMENTOSU İSTİHDAM VE SOSYAL İŞLER KOMİTESİ`NDE BRİFİNG VERDİ

AB Dönem Başkanı İsveç`in İstihdam Bakanı Sven Otto Littorin, 3 Eylül 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu İstihdam ve Sosyal İşler Komitesi`ne İsveç`in AB Dönem Başkanlığı sırasında istihdam alanında önceliklerine ilişkin brifing verdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU İSTİHDAM VE SOSYAL İŞLER KOMİTESİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) İstihdam ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Fransız Pervenche Berès, sosyal politika ve istihdam alanlarında AP`nin önceliklerine ilişkin bir istişare süreci başlattı.

Devamını Oku

BARROSO, GELECEK BEŞ YIL İÇİN SİYASİ HEDEFLERİNİ ORTAYA KOYDU

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, gelecek beş yıl için siyasi hedeflerini ortaya koydu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, MÜLTECİLERİN YENİDEN YERLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ORTAK PROGRAMINI AÇIKLADI

2 Eylül tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot, üçüncü ülkeler tarafından sığınma hakkı tanınan mültecilerin, AB üye ülkelerinde yeniden yerleştirilmesine ilişkin ortak programı, düzenlenen basın toplantısında tanıttı.

Devamını Oku

AB MALİYE BAKANLARI BONUS KÜLTÜRÜNE SON VERMEK İSTİYOR

AB Maliye Bakanları 2 Eylül’de Brüksel’de gerçekleştirdikleri toplantıda bankacılara aşırı düzeyde yüksek ücret ödemelerine son verilmesini istediler.

Devamını Oku

3. DÜNYA İKLİM KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Klimatologlar, çeşitli sektörlerin temsilcileri ve siyasetçileri bir araya getiren Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) 3. Dünya İklim Konferansı, 3 Eylül’de İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 3 Eylülde Jean-Claude Trichet başkanlığında gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, mevcut faiz oranlarının uygun olduğu yönünde görüş birliğine varıldığı açıklandı.

Devamını Oku

AB’DE 2009 YILININ İKİNCİ ÇEYREĞİNDE BÜYÜME YİNE AZALDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’in açıkladığı ilk tahminlere göre GSYİH değişimi ile ifade edilen büyüme oranı, 2009 yılının ikinci çeyreğinde, aynı yılın ilk çeyreğine göre, Avro Alanı’nda %0,1 ve AB-27’de %0,2 düştü.

Devamını Oku

DTÖ’DE AİRBUS’A KARŞI İLK RAUND BOEİNG’İN OLDU

2004 yılında ABD’nin şikayeti üzerine Dünya Ticaret Örgütü’nün yaptığı ilk inceleme AB tarafından Airbus’a verilen devlet yardımının kısmen hukuka aykırı olduğu şeklinde gerçekleşti.

Devamını Oku

ÇİN OTOMOTİV YEDEK PARÇALARINA İLİŞKİN İTHALAT REJİMİNİ DEĞİŞTİRDİ

Ulusal ajanslarından yapılan açıklamaya göre Çin, 2008 yılında Dünya Ticaret Örgütü’nün ayırımcılığa yol açtığına karar verdiği otomotiv yedek parçalarına ilişkin ithalat rejimini değiştirme kararı aldı.

Devamını Oku

ADALET DİVANI TÜKETİCİLERİN MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMELERİNİ İPTAL ETMELERİNİN DOĞRUDAN TAZMİNAT YÜKÜMLÜLÜĞÜ DOĞURMAYACAĞINA KARAR VERDİ

Adalet Divanı 3 Eylül 2009 tarihinde tüketicilerin mesafeli satış sözleşmelerini feshetmeleri halinde, gönderilen ürünü kullanmaları nedeniyle satıcıya tazminat ödeme yükümlülüğü altında olmadıklarına karar verdi.

Devamını Oku