İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2009

DIŞİŞLERİ BAKANI BABACAN AB TROYKASIYLA GÖRÜŞTÜ

Karel Schwartzenberg başkanlığındaki AB Troykası, 21 Nisan’da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Avrupa Birliği’nden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Prag’da bir araya geldi. Görüşmede 2009’un ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak olan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn de hazır bulundu.

Taraflar, görüşmelerin başladığı 2005 Kasım’ından bu yana 35 başlıktan yalnızca 10 tanesinin açılması, bunlardan da sadece birisinin geçici olarak kapatılması nedeniyle yavaş ilerleyen katılım müzakerelerinde gelinen noktanın yanı sıra enerji güvenliği ile Orta Doğu barış süreci, Güney Kafkaslar, Pakistan ve Hindistan gibi bölgesel ve uluslararası konuları ele aldılar.

Görüşmenin ardından açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye’nin üyeliğine destek veren AB ülkelerinin ve Avrupalı parlamenterlerin çoğunlukta olduğunu vurgulayarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir AB’nin daha güçlü ve daha canlı olacağını belirtti. Fransa’nın Türkiye’nin tam üyeliğine ilişkin muhalefeti ve bazı ülkeler tarafından sergilenen çekimser tutum konusunda da Bildt tüm genişleme süreçlerinin muhalefete neden olduğunu ancak hepsinin başarıyla sonuçlandığını dile getirdi. Dışişleri Bakanı Babacan ise Türkiye’nin katılım sürecini sürdürmekte ve reform programında ilerleme kaydetmekte kararlı olduğunun altını çizdi.