İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2009

MAKEDONYA İLE AB ARASINDA ÜYELİK MÜZAKERELERİ YAKIN GELECEKTE BAŞLAYABİLECEK

22 Nisan’da Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki ile görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı Olli Rehn yaptığı basın açıklamasında Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’nın Mart 2008’de Avrupa Komisyonu tarafından yönetim ve yargı reformu, suç ve yolsuzlukla mücadele gibi konularda belirlediği kriterleri karşılaması durumunda, Komisyon’nun Ekim ayında yayınlayacağı ilerleme raporunda Konsey’e üyelik müzakerelerinin başlatılmasını önerebileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Milososki ise Makedonya’nın adaylık statüsü elde ettiği 2005 Aralık ayından beri üyelik müzakerelerinin başlatılmasının hükümet için öncelikli olduğunu belirterek üyelik müzakerelerinin başlatılmasının reformları ilerletme yönünde ciddi bir motivasyon yaratacağını ve Balkanlar’ın tümüne “olumlu bir sinyal” göndereceğini söyledi.

Diğer yandan Atina ile “Makedonya” isminin kullanılması konusunda süregelen anlaşmazlık Avrupa Konseyi’nin üyelik müzakerelerinin başlatılmasına yönelik oybirliği ile karar almasını engellemeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Milososki Yunanistan’ın “iki taraflı bir sorunu” Makedonya’nın katılım sürecine mani olmak için kullanmasını kınayarak, bu durumun AB’nin genişleme politikalarının güvenilirliği üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu vurguladı. Komisyon’un Hırvatistan-Slovenya sınırına ilişkin sorunda sergilediği aktif tutumu ve Hırvatistan’ın katılım müzakerelerinin girdiği çıkmazı aşmakta oynadığı role değinen bakan, Üsküp’ün Komisyon’un ve Konsey’in Yunanistan ile Makedonya arasındaki soruna da aynı ilgiyi göstermesini beklediğinin altını çizdi. Milososki, Makedonya’nın ne olursa olsun “dengeli ve adil” bir çözümün bulunabileceğini umduğunu dile getirdi.

Olli Rehn, Makedonya’nın Balkan ülkeleri arasında vize serbestisine en hazırlıklı ülkeler arasında olduğunu da belirtti. Avrupa Komisyonu’nun Sırbistan gibi Makedonya hakkında da Haziran ayında olumlu bir tavsiyede bulunması ve Konsey’in yılsonuna kadar vize zorunluluğunun kaldırılması yönünde karar alması bekleniyor.