İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2009

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE GÖÇMENLERİN YAŞADIKLARI SIKINTILAR İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAYINLANDI

22 Nisan tarihinde Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (Fundamental Rights Agency-FRA) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre etnik ayrımcılık ve şiddet Avrupa Birliği’nde, resmi rakamların belirttiğinden daha fazla düzeyde bulunuyor.

Söz konusu araştırmaya katılan göçmenler ve etnik azınlıkların yaklaşık %55’i yaşadıkları ülkelerde etnik kökene dayalı ayrımcılığın yaygın olduğuna inanıyorlar. Bu kişilerin %37’si son 12 ay içerisinde ayrımcı ve ırkçı saldırılar ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar. Araştırmaya katılanların %12’si son 12 ay içerisinde ırkçı saldırıların kurbanı olduklarını ifade ediyorlar.

FRA Başkanı Morten Kjaerum, araştırmanın Avrupa Birliği’ndeki ırkçılığın ve ayrımcılığın boyutunu ortaya koyduğunu belirterek, resmi rakamların buzdağının görünen kısmını oluşturduğunu ifade etti. Araştırmanın bir başka verisine göre katılanların % 80’i ırkçı saldırıya maruz kaldıklarında onlara sağlanacak yardımdan haberdar değiller. Bunun dışında ırkçı saldırıya maruz kalanların %82’si bunu polise bildirmemeleri nedeniyle bu saldırılar gizli kalmış.

Morten Kjaerum, araştırmalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda karar alıcıların hedefe yönelik politikalar geliştirerek bu sosyal sorunu çözmeye çalışacaklarını umduklarını belirtti. Sonuç olarak FRA, hükümetleri ve Avrupa Birliği’ni, ortaya koyulan veriler ışığında bu soruna karşı duyarlı hale getirerek, ayrımcılığın önlenmesine ilişkin mevzuatın uygulanması ve azınlıklarla göçmenlerin hakları hakkında bilgilendirilmesi için çalışmaya çağırıyor.

Söz konusu araştırmaya şu linkten ulaşılabilir:   http://fra.europa.eu/eu-midis