İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2009

RAPEX 2008 RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Birliği pazarlarına giriş yapan gıda harici ürünlerin emniyetli olup olmadığı hakkında acil uyarı mekanizması olarak işleyen RAPEX sistemi 2008 yılı raporu 20 Nisan günü yayımlandı. Sistemin 2004 yılında devreye sokulmasından bu yana hakkında uyarıda bulunulan ürün adedinin giderek arttığının ifade edildiği raporda ön plana çıkan ürünler arasında oyuncaklar, elektrikli aletler ve motorlu taşıtlar ilk sırada yer alıyor.

Ürün menşei bazında Çin’de üretilen mallar çoğunluğu oluşturmakla birlikte geçen yıla göre de artış gösteriyor. En çok uyarı bildiren ülkeler arasında ise Almanya, İspanya, Slovakya, Yunanistan ve Macaristan başta geliyor.

2007 senesine oranla satışı engellenen ürünlerde %16 civarında bir artış gözlenirken, bu durum Avrupa Komisyonu Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Meglena Kuneva tarafından RAPEX’in işlerliğini kanıtlayan olumlu bir gösterge olarak nitelendirildi. Ekonomik krize rağmen RAPEX aracılığıyla güvenli olmadığı tespit edilen ürün sayısındaki artışın bu konuda gösterilen hassasiyeti işaret ettiğini dile getiren Kuneva, özel sektörün tüketicilere karşı sorumluluklarını yerine getirmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bu alanda standartların küresel pazarlarda da yükseltilmesi için çaba gösteren AB, hatırlanacağı üzere Kasım 2008’de ABD ve Çin ile Brüksel’de bir zirve gerçekleştirmişti.