İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 NİSAN 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu haftaki bültenimizde Avrupa Komisyonu tarafından rekabet konusunda alınan kararlar ve başlatılan soruşturmalardan, enerji pazarı ve taşımacılık sektörü ile ilgili haberlere kadar güncel gelişmeleri bulabilirsiniz.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI BABACAN AB TROYKASIYLA GÖRÜŞTÜ

Karel Schwartzenberg başkanlığındaki AB Troykası, 21 Nisan’da Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Avrupa Birliği’nden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Prag’da bir araya geldi.

Devamını Oku

İSVEÇ BAŞBAKANI ANKARA’DA BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

2009’un ikinci yarısı boyunca AB dönem başkanlığını yürütecek olan İsveç Türkiye’nin üyeliğini kararlılıkla destekliyor ve katılım müzakerelerini ilerletmeyi umuyor.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI AB-HIRVATİSTAN KATILIM KONFERANSI`NI İPTAL ETTİĞİNİ DUYURDU

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti, 23 Nisan 2009 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, Hırvatistan ve Slovenya arasında devam eden sınır sorunları nedeniyle, 24 Nisan 2009 tarihinde Brüksel`de yapılması öngörülen AB-Hırvatistan "Katılım Konferansı"nın iptal edildiğini duyurdu.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI ÇEK CUMHURİYETİ`NİN İSTİFA EDEN BAŞBAKANI MİREK TOPOLANEK, MOLDOVA`NIN AB PERSPEKTİFİNİ SÜRDÜRMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti`nin istifa eden Başbakanı Mirek Topolanek, 23 Nisan 2009 tarihinde Moldova`ya yaptığı resmi ziyarette, Moldova Hükümetine "AB Yörüngesinde kalması" ve sınır komşusu Romanya ile ilişkilerini güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Devamını Oku

MAKEDONYA İLE AB ARASINDA ÜYELİK MÜZAKERELERİ YAKIN GELECEKTE BAŞLAYABİLECEK

22 Nisan’da Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki ile görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı Olli Rehn yaptığı basın açıklamasında Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya’nın Mart 2008’de Avrupa Komisyonu tarafından yönetim ve yargı reformu, suç ve yolsuzlukla mücadele gibi konularda belirlediği kriterleri karşılaması durumunda, Komisyon’nun Ekim ayında yayınlayacağı ilerleme raporunda Konsey’e üyelik müzakerelerinin başlatılmasını önerebileceğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, AB SINIRLARI İÇERİSİNDE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMLERİNİN UYUMLAŞTIRILMASINA YÖNELİK RAPORU KABUL ETTİ

Strasbourg`da toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu 22 Nisan 2009 tarihinde, AP`nin İngiliz Üyesi Jean Lambert tarafından kaleme alınan ve AB çapında sosyal güvenlik sistemlerinin uyumlaştırılması ile kendi ülkesi dışında herhangi bir AB üye ülkesinde çalışan AB vatandaşlarının, ikamet ettikleri ülkenin sosyal güvenlik sisteminden tam ve etkin yararlanmasının sağlanmasını öngören raporu, 13 "Hayır" ve 18 "Çekimser" oya karşı 645 "Evet" oyu ile kabul etti.

Devamını Oku

AB TEMEL HAKLAR AJANSI, MÜLTECİLERE YÖNELİK ETNİK AYRIMCILIĞA İLİŞKİN BİR ANKET ÇALIŞMASI YAYIMLADI

AB Temel Haklar Ajansı 22 Nisan 2009 tarihinde, AB çapında mültecilere yönelik ayrımcılık, kötü muamele ve şiddetin devam ettiğini vurgulayan bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE GÖÇMENLERİN YAŞADIKLARI SIKINTILAR İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAYINLANDI

22 Nisan tarihinde Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (Fundamental Rights Agency-FRA) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre etnik ayrımcılık ve şiddet Avrupa Birliği’nde, resmi rakamların belirttiğinden daha fazla düzeyde bulunuyor.

Devamını Oku

KARA TAŞIMACILIĞI SEKTÖRÜ EKONOMİK KURTARMA PLANINI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR

Avrupa kara taşımacılığı sektörü temsilcileri, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası (AYB) yetkilileri, Avrupa Parlamentosu’nun ilgili üyeleri ile 20 Nisan 2009 tarihinde ulaştırma alanında ekonomik krizden en fazla etkilenen sektör olan karayolu taşımacılığının sorunlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA KARAYOLU KABOTAJIYLA İLGİLİ UZLAŞMAYA VARILDI

Avrupa Parlamentosu 23 Nisan 2009 tarihinde Belçikalı Parlamenter Mathieu Grosch tarafından uluslararası yük taşımacılığı piyasasına erişime ilişkin hazırlanan rapor ile Romanyalı Parlamenter Sylvia - Adriana Ticau tarafından profesyonel tır şoförlerine ilişkin hazırlanan raporu kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA ENERJİ PAZARI TÜKETİCİLERİN LEHİNE OLACAK ŞEKİLDE SERBESTLEŞTİRİLİYOR

Avrupa Parlamentosu’nun 22 Nisan 2009 tarihinde yapılan oturumunda elektrik ve doğalgaz piyasalarının serbestleştirilmesine ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapan raporlar kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU TELİF HAKLARININ KORUMA SÜRESİNİN UZATILMASINA İLİŞKİN ÖNERİYİ KABUL ETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) 23 Nisan 2009 tarihinde, icracı sanatçılar ve kayıt yapımcıları için telif haklarının koruma süresinin 50 yıldan 70 yıla çıkarılmasını düzenleyen öneriyi kabul etti.

Devamını Oku

YENİ AB ROAMING KURALLARI, AVRUPA PARLAMENTOSU GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

22 Nisan tarihinde Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda yapılan oylama neticesinde, kısa mesaj ve veri dolaşımına ilişkin yeni AB kuralları 22 ret ve 9 çekimser oya karşılık 646 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

AB’DE PAMUK ENDÜSTRİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRMA YARDIMLARI UZATILIYOR

Avrupa Parlamentosu 22 Nisan günü pamuk endüstrisinin yeniden yapılandırılması için ayrılan yardım programlarının dört yıldan sekiz yıla uzatılması kararı aldı.

Devamını Oku

RAPEX 2008 RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Birliği pazarlarına giriş yapan gıda harici ürünlerin emniyetli olup olmadığı hakkında acil uyarı mekanizması olarak işleyen RAPEX sistemi 2008 yılı raporu 20 Nisan günü yayımlandı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ TARIM VE BALIKÇILIK BAKANLARI KONSEYİ LÜKSEMBURG’TA TOPLANDI

23-24 Nisan tarihlerinde Çek Bakan Petr Gandaloviè başkanlığında Lüksemburg’da bir araya gelen AB ülkeleri Tarım ve Balıkçılık Bakanları, tarımsal gelişim stratejisi ile Ortak Balıkçılık Politikası (OBP) reformu başta olmak üzere çeşitli konuları masaya yatırdı.

Devamını Oku

G8 ÜLKELERİ İTALYA’DA ÇEVRE KONULARINI TARTIŞMAK ÜZERE BİR ARAYA GELDİ

G8 ülkeleri ile başta Çin, Hindistan ve Brezilya’nın olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin çevre bakanları 22-24 Nisan tarihlerinde İtalya’nın Sicilya adasında çevre konularını görüşmek üzere toplandılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İSVEÇ VE DANİMARKA POSTA OPERATÖRLERİNİN BİRLEŞMESİNE ŞARTLI ONAY VERDİ

Avrupa Komisyonu AB’de hizmetle yükümlü kılınmış iki posta operatörünün birleşmesine şartlı olsa da ilk kez izin verdi.

Devamını Oku

HİNDİSTAN’IN ÇELİK İTHALATINA KARŞI KORUNMA ÖNLEMİ SORUŞTURMASI AÇMASI AB’DE ENDİŞE YARATIYOR

Avrupa Demir Çelik Sanayileri Konfederasyonu (Eurofer) Hindistan’ın karbondan sıcak haddelenmiş çelik ürünleri ithalatına karşı korunma önlemi soruşturması başlatmasını tepkiyle karşıladı ve bu tür önlemlerin başka ülkeleri de benzer önlemler almaya cesaretlendireceği ve bunun da AB’ye çelik ürünleri ihracatında aşırı bir artışa sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU HAVAYOLU ŞİRKETLERİNE KARŞI REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu “Star Alliance” ve “One World”e üye bazı havayolu şirketlerine karşı iki soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Devamını Oku

GREENPEACE OTOMOTİVDE UYGULANAN HURDA İNDİRİMİ TEŞVİKİNİ ELEŞTİRDİ

Greenpeace, Avrupa Komisyonu’nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen’e gönderdiği bir mektupta, finansal krize karşı otomobil satışlarını arttırmak için bazı üye devletlerin uygulamaya koyduğu hurda araç indirimi sistemlerini eleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI KURTARMA ÖNLEMLERİNE RAĞMEN FİNASAL PİYASALARIN HENÜZ İSTİKRARA KAVUŞMADIĞINI BELİRTTİ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Lucas Papademos 21 Nisan’da bankanın yıllık raporunu tanıttı.

Devamını Oku

AB’DE KAMU AÇIĞININ GSYİH’YA ORANI ARTTI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 22 Nisan’da açıkladığı verilere göre Avro Alanı’nda kamu açığının GSYİH’ya oranı 2007’de %0,6’dan 2008’de %1,9’a çıktı.

Devamını Oku