İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 EYLÜL 2009

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaki bültenimizde tatilin ardından AB’de ve AB-Türkiye ilişkilerindeki önemli gelişmelerin bir panoramasını çizmiştik. Bu genel analizi takiben bu hafta da sözü AB’nin kalbinin attığı yer olan Brüksel’deki Temsilciliğimize bırakıyoruz.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN ENERJİ TOPLULUĞU’NA KATILIM SÜRECİ BAŞLADI

Türkiye’nin Enerji Topluluğu’na katılımıyla ilgili müzakerelerin ilk oturumu 9 Eylül 2009 tarihinde Viyana’da yapıldı.

Devamını Oku

AB’DE 2007 YILINDA AR-GE HARCAMALARININ SABİT KALDIĞI AÇIKLANDI

Avrupa Toplulukları İstatistik Ofisi Eurostat tarafından 8 Eylül 2009 tarihinde 2009 baskısı yayımlanan “Avrupa’da Bilim, Teknoloji ve İnovasyon” raporuna göre 2007 yılında 27 AB ülkesi Ar-Ge’ye toplam 229 milyar Avro harcadı.

Devamını Oku

AB KOMİSYONU TÜRKİYE MENŞELİ BAZI DEMİR ÇELİK ÜRÜNLERİNE KARŞI BAŞLATTIĞI ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMASINA SON VERDİ

Komisyon 13 Kasım 2008’de Beyaz Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den yapılan dökme demir dışındaki kare veya dikdörtgen kesitli, oluklu profil ve kaynaklı tüp ve borulara karşı AB Kaynaklı Çelik Tüp Sanayisinin şikayeti üzerine anti-damping soruşturması açtı.

Devamını Oku

ALMANYA FEDERAL MECLİSİ LİZBON ANTLAŞMASI’NA YEŞİL IŞIK YAKTI

8 Eylül 2009 tarihinde Almanya Parlamentosunun alt kanadı olan Bundestag’da yapılan oylamada, Almanya’nın Lizbon Antlaşması’nı onaylamasını mümkün kılacak yasal değişiklik paketinin kabul edilmesi yönünde, 46 ret ve iki çekimser oya karşı, 446 evet oyu kullanıldı.

Devamını Oku

SLOVENYA HIRVATİSTAN’IN AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNE UYGULADIĞI VETOYU KALDIRDI

Türkiye ile birlikte müzakereleri yürüten iki ülkeden biri olan Hırvatistan’ın üyelik için önündeki en büyük engelin kaldırılması yolunda tarihi bir adım atıldı.

Devamını Oku

BELÇİKA, AVRUPA KÜRESELLEŞME VE UYUM FONU`NDAN YARDIM ALAN İLK ÜLKE OLDU

Avrupa Komisyonu 9 Eylül 2009 tarihinde Avrupa Küreselleşme ve Uyum Fonu çerçevesinde Belçika`nın Limburg, Doğu ve Batı Flanders bölgelerinde ekonomik kriz nedeniyle işini kaybeden 2,168 tekstil işçisine 9.2 milyon Avro’luk yardım yapılmasını onayladı.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI İSVEÇ, AB`NİN AİHS`YE TARAF OLMASINA İLİŞKİN TARTIŞMALARI YENİDEN BAŞLATTI

Avrupa Konseyi`nin AB nezdinde Büyükelçisi Torbjorn Froysnes, 11 Eylül 2009 tarihinde yaptığı açıklamada, AB`nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`ne (AİHS) taraf olmasının AB Dönem Başkanlığı`nı yürüten İsveç`in öncelikli konularından biri olduğunu söyledi.

Devamını Oku

AB’DE ELEKTRONİK ÜRÜN SATIŞI YAPAN İNTERNET SİTELERİNİN YARIDAN FAZLASININ YANILTICI BİLGİ İÇERDİĞİ BELİRLENDİ

AB Komisyonu’nun üye ülkelerin yetkili otoriteleriyle birlikte yaptığı elektronik ürün satan 369 internet sitesini kapsayan soruşturma sonunda, sitelerin %55’nin tüketiciyi yanıltıcı bilgi içerdiği belirlendi.

Devamını Oku

AB İTHALATÇILARI ÇİN VE VİETNAM MENŞELİ AYAKKABI İTHALATINA UYGULANAN ANTİ-DAMPİNG VERGİSİNİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Geçtiğimiz hafta Dış Ticaret Birliğinde (Foreign Trade Association) toplanan Avrupalı ithalatçı, perakendeci ve dağıtıcıların, Çin ve Vietnam’dan ithal edilen deri ayakkabılara Ekim 2006 tarihinden bu yana sırasıyla %16.5 ve %10 olarak uygulanan kesin anti-damping vergisinin uzatılmasına karşı oldukları bildirildi.

Devamını Oku

OECD ÜLKELERİ İSTİHDAM BAKANLARI TOPLANTISI GÜNDEMİ BELLİ OLDU

28–29 Eylül 2009 tarihlerinde Paris`te yapılacak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri İstihdam Bakanları toplantısına ilişkin gündem belli oldu.

Devamını Oku