İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 EYLÜL 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta içinde Komisyon Başkanı Barroso Parlamento’dan ikinci bir dönem Başkanlığa devam etmek üzere onay aldı. Yeni dönemdeki programı hakkında kapsamlı bir raporu da kamuoyuna sunan Barroso, Hallstein ve Delors’dan sonra ikinci dönem de bu görevi üstlenecek olan üçüncü Başkan olacak.

Devamını Oku

G20 ZİRVESİ ÖNCESİ, AB DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI 17 EYLÜL’DE GAYRI RESMİ TOPLANTI DÜZENLEDİ

AB Devlet ve Hükümet Başkanları, 24-25 Eylül’de ABD`nin Pittsburg kentinde gerçekleşecek G20 Zirvesi öncesinde, AB’nin görüşlerini gözden geçirmek ve koordine etmek amacıyla, 17 Eylül’de Brüksel’de gayrı resmi bir toplantı düzenledi.

Devamını Oku

2008 YILI AB BÜTÇESİNDEN EN FAZLA YUNANİSTAN’IN YARARLANDIĞI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 22 Eylül 2009 tarihinde 2008 yılı AB bütçesine ilişkin raporunu açıkladı. Rapora göre, 2008 yılında AB bütçesinden en fazla net katkı alan 6,3 milyar Avro ile Yunanistan oldu.

Devamını Oku

İTALYA BAŞBAKANI “ÇEKİRDEK AVRUPA” ÖNERİSİNİ YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İrlanda’nın Lizbon Antlaşması’nı tekrar reddetmesi durumunda üye devletlerden oluşan bir grubun “çekirdek Avrupa” oluşturarak Antlaşmayı hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

POLİS GÜÇLERİ ARTIK EURODAC’A ERİŞİM SAĞLAYABİLECEK

10 Eylül 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu, terörizm ve ciddi suçlarla mücadele amacıyla, AB üye ülkelerindeki polis güçleri ve Europol başta olmak üzere yasa uygulayıcı makamların Eurodac’a (sığınmacıların ve yasadışı göçmenlerin parmak izlerinin karşılaştırılmasına imkân tanıyan veritabanı) erişimlerinin sağlanması yönünde bir tedbir paketi kabul etti.

Devamını Oku

ECRI YUNANİSTAN`A İLİŞKİN HAZIRLADIĞI 4. DENETİM RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Konseyi`nin ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele konusunda çalışan organı ECRI (European Commission Against Racism and Intolerance), Yunanistan`a ilişkin hazırladığı dördüncü denetim raporunu 15 Eylül 2009 tarihinde Strasbourg`da açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GENİŞBANT ŞEBEKELERİNİN GELİŞTİRİLMESİNİ TEŞVİK İÇİN YENİ BİR KILAVUZ YAYINLADI

Avrupa Komisyonu 17 Eylül 2009 tarihinde genişbant şebekelerine yapılacak devlet yardımlarına ilişkin kuralları açıklayan bir kılavuz yayınladı.

Devamını Oku

SAAT BAŞI İŞGÜCÜ MALİYETLERİNE YÖNELİK 2009 YILI İKİNCİ ÇEYREĞİ RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB`nin istatistik kurumu Eurostat tarafından 15 Eylül 2009 tarihinde yapılan açıklamaya göre 2009 yılının ikinci çeyreğinde Avro Alanı’nda saat başı işgücü maliyetleri, bir önceki çeyreğe göre % 4 oranında arttı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU OPEL’İN SATIŞI İŞLEMİNİ YAKINDAN İZLEYECEK

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Alman otomobil üreticisi Opel’in Kanadalı yedek parça üreticisi Manga ve Rus bankası Sherbank’a satışının, AB’nin İç Pazar ve devlet yardımları kurallarına uygunluğu açısından izleneceği bildirildi.

Devamını Oku

SEKİZİNCİ YOKSULLUK VE SOSYAL DIŞLANMA YUVARLAK MASA TOPLANTISI 15–16 EKİM 2009 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Avrupa Komisyonu ve AB Dönem Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Sekizinci Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma Yuvarlak Masa Toplantısı 15-16 Ekim 2009 tarihlerinde İsveç`in başkenti Stockholm`de yapılacak.

Devamını Oku