İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 EYLÜL 2009

POLİS GÜÇLERİ ARTIK EURODAC’A ERİŞİM SAĞLAYABİLECEK

10 Eylül 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu, terörizm ve ciddi suçlarla mücadele amacıyla,  AB üye ülkelerindeki polis güçleri ve Europol başta olmak üzere yasa uygulayıcı makamların Eurodac’a  (sığınmacıların ve yasadışı göçmenlerin parmak izlerinin karşılaştırılmasına imkân tanıyan veritabanı) erişimlerinin sağlanması yönünde bir tedbir paketi kabul etti.

Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot, konuya ilişkin açıklamasında, bugüne kadar, Avrupa’da yasa uygulayıcıların Eurodac’a erişimlerinin bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu vurguladı. Barrot, bu sorunun giderilmesi ile terörizm ve suçlarla mücadele yönündeki çabaların hız kazanacağını ve kişisel veriler başta olmak üzere temel hakların korunmasına daha fazla önem verileceğini ifade etti. Komisyon tarafından önerilen tedbir paketi, yasa uygulayıcıların hangi usul çerçevesinde ve hangi koşullar altında Eurodac’a başvurabileceklerini düzenliyor.

Eurodac’a erişimin sağlanması ile AB genelinde parmak izlerinin karşılaştırılması kolaylaşacağı için, ilgili makamlar tarafından sorumlu ülkenin tespit edilmesi de kolaylaştırılmış olacak. Diğer taraftan kişisel veri güvenliği ve sığınma hakkının güvence altına alınması için çeşitli koruma önlemlerinin hayata geçirilmesi öngörülüyor. Bunlardan birini, bir aydan fazla kullanılmayan verilerin veritabanından çıkarılması oluşturuyor.