İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 EYLÜL 2009

ALMANYA’DA GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Almanya’da 25 Ekim’de yapılan genel seçimlerde Başbakan Angela Merkel'in başkanı olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile kardeş parti, Hristiyan Sosyal Demokrat Parti (CSU) % 33,8'lik oy alarak seçimi kazandı. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oyu ise %11,2 gerileyerek %23’e düştü. SDP’nin oy kaybı İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'da bir siyasi partinin yaşadığı en büyük düşüş olarak kaydedildi.

Diğer partiler, Hür Demokrat Parti (FDP)  %14,6, Sol Parti de %11,9 oy aldı, Yeşiller Partisi'nin oy oranı ise %10,7 oldu. Oy oranlarına göre Bundestag olarak bilinen federal meclisteki koltuk dağılımında da CDU-CSU ittifakı 239 sandalye ile çoğunluğu aldı. SPD 146 sandalye kazanırken, FDP 93, Sol Parti 76, Yeşiller Partisi ise 68 sandalye aldı.

2005 yılındaki seçimlerde ise Hırıstiyan Birlik partileri %35,2, Sosyal Demokrat Parti %34,2, Hür Demokrat Parti % 9,8, Sol Parti % 8,7 ve Yeşiller de % 8,1 oy almıştı.

Yaklaşık 62 milyon seçmenin sandık başına çağrıldığı Almanya’da katılım %70,8 oranında kaldı. Söz konusu oran Almanya tarihinin en düşük katılımı oldu. Merkel, bir ay içinde merkez sağ bir koalisyon kurmayı hedeflediğini belirtti.

Beş Türk kökenli milletvekili Federal Meclis'e (Bundestag) girmeyi başardı. Meclis'e giren Türk kökenli milletvekilleri: Aydan Özoğuz-SPD (Sosyal Demokrat Parti), Ekin Deligöz- Yeşiller, Memet Kılıç-Yeşiller, Sevim Dağdelen- Sol Parti, Serkan Tören-FDP (Hür Demokratlar) Yeşiller Partisi'nin Bavyera eyalet listesinden milletvekili adayı olan Ekin Deligöz de 4. kez meclise girmeyi başarırken, Sol Parti'nin Kuzey Ren Vestfalya eyalet listesinden milletvekili adayı olan Sevim Dağdelen de ikinci kez meclise girdi. Yeşiller Partisi'nin Baden-Württemberg eyalet listesinden milletvekili adayı olan Memet Kılıç, ilk kez Federal Meclis'e girmeyi başardı. Sosyal Demokrat Parti'den Aydan Özoğuz da, ilk kez Meclis'e giren Türk adaylar arasında yer aldı.