İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

HIRVATİSTAN ALTI YENİ MÜZAKERE BAŞLIĞI AÇTI, BEŞ BAŞLIĞI KAPATTI

11 Eylül 2009 tarihinde Slovenya ve Hırvatistan Dışişleri Bakanları tarafından iki ülke arasındaki sınır sorununa ilişkin alınan ortak kararın ardından 28 Eylül 2009 tarihinde Slovenya ulusal meclisi Hırvatistan’ın AB katılım sürecine altı yeni müzakere başlığının açılması ve beş başlığın kapatılması ile devam etmesini onayladı. Bu gelişme 2 Ekim’de Brüksel’deki Hırvatistan-AB katılım konferansının bakanlar düzeyindeki toplantısında da onaylandı.

Açılan altı yeni müzakere başlığı “sermayenin serbest dolaşımı, tarım ve kırsal kalkınma, gıda güvenliği, vergilendirme, bölgesel politika ve adalet/özgürlük/güvenlik” iken, kapatılan beş başlık da şu şekilde; “işçilerin serbest dolaşımı, şirketler hukuku, istatistik, trans-Avrupa ağları ve gümrük birliği”. Slovenya, Hırvatistan’la yaşanan sınır sorunu nedeniyle Aralık 2008’den beri Hırvatistan’ın bu on bir müzakere başlığında ilerlemesini engelliyordu. Teknik açıdan hazır olmasına rağmen açılamayan diğer üç müzakere başlığının ise (balıkçılık, çevre ve ortak dış ve güvenlik politikası) bir süre daha bekletilmesine karar verildi. Slovenya, bu üç müzakere başlığının açılmasının sınır sorunu dışındaki diğer hassas konular nedeniyle engellendiğini açıkladı.

Geçmişte Slovenya, Hırvatistan’ın müzakereleri boyunca, ortak dış ve güvenlik politikası konusunda kendi pozisyonunu belirleme hakkını sakladığını, bu nedenle bu başlığı veto etmeye devam ettiğini açıklamıştı. Hırvatistan, Slovenya’nın diğer iki başlık (balıkçılık ve çevre) için de veto hakkını kullanmasını Slovenya’nın Zagreb üzerinde baskı oluşturmak istemesine bağlıyor. Ancak, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi’ndeki ekolojik koruma ve balıkçılık sahasını lağvetmesi 2008 yılı başında İtalya ve Slovenya’nın tepkisini çekmişti. Bu nedenle Slovenya bu iki başlığı da veto etmeye devam ediyor.