İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

AB’NİN SIRBİSTAN’A VİZE MUAFİYETİ UYGULAMASININ BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve İçişleri’nden sorumlu üyesi Jacques Barrot, 28 Eylül’de Avrupa Birliği üye ülkelerinin Aralık ayı itibariyle Sırbistan vatandaşlarına Schengen bölgesinde vizesiz dolaşma izni vermelerini beklediğini ifade etti. Barrot, Komisyon’un nihai kararı vermeden önce, Belgrad’da  bulunan  bilirkişi  kurulundan  Sırbistan’ın hazırlık aşamasını tamamlandığına dair değerlendirmeyi beklediğini sözlerine ekledi. Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic, Jacques Barrot ile yaptığı görüşmede, Sırbistan vatandaşlarına 1 Ocak’tan itibaren Schengen bölgesinde serbest dolaşımı sağlayacak kararı, Bakanlar Konseyi’nin vermesini beklediklerini ifade ederek, Sırbistan’ın vize uygulamasını ortadan kaldıracak yol haritasındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydetti.

2009 yılı Haziran ayında, Avrupa Komisyonu, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya'ya 1 Ocak 2010’tan itibaren geçerli olmak üzere vize muafiyeti vermeyi önermişti. Bu üç ülkeye verilecek vize muafiyeti uygulaması 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında ele alınacak. Avrupa Parlamentosu ise bu konuyu   11-12 Kasım’da Brüksel’de yapacağı oturumda görüşecek. Bu üç ülkenin vize muafiyetinden yararlanması için, sınırların ve göçmen geçişinin kontrolü ve biometrik pasaport sisteminin kurulması gibi çeşitli tedbirler almaları şart koşuldu.

Belgrad’ta yapılan bölgesel konferansta konuşan Barrot, Sırbistan’ın organize suçlarla ve yolsuzlukla mücadele alanlarında hukuki düzenlemeler yapması ve bu düzenlemelere kendisinin de uyması gerektiğini kaydetti. Avrupa ülkelerindekine benzer bir "yakalama emri" uygulamasını Balkan ülkeleri arasında da başlatmak istediğini ifade eden Barrot, organize suçların bölgenin istikrarı ve AB’ye entegrasyonu açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler verilerinden örneklerle bölgedeki organize suç eylemleri hakkında bilgi veren Barrot, her yıl ortalama 100 ton eroinin Balkan bölgesinden transit olarak geçtiğini ve bu durumun tek başına ayda 417 milyon Avro kaçak para demek olduğuna işaret etti. Komisyon, Arnavutluk ve Bosna Hersek’in vize muafiyeti uygulamasını ise önümüzdeki yıla ertelemeyi planlıyor.