İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

AVRUPA KOMİSYONU YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEYE KARŞI ÖNLEM ALMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu 28 Eylül’de AB standardizasyon kurumu CENELEC’e ilettiği bir bildiri ile yüksek sesle müzik dinlemenin önüne geçebilecek yeni teknik güvenlik standartlarının oluşturulması için araştırmalara başlanmasını istedi.

Ekim 2008’de AB Sağlık Komitesi SCENHR yaptığı uyarıda, yüksek sesli müzik dinlemenin kalıcı hasara neden olduğunu ve dinleyicilerin %5 ila 10’unun dinleme duyusunu kaybetmeyle karşı karşıya kaldığını ortaya koymuştu. Bu kişilerin günde ortalama 1 saat boyunca çok yüksek sesle müzik dinlediği belirtilirken, bunların sayısının tüm Avrupa’da 10 milyon kişiye ulaştığı da bildirilmişti. Aynı zamanda şu anda yürürlülükte olan AB mevzuatında müzik sesinde maksimum limitin ne olduğunun belirtilmemesi ve ürünlerde de yüksek ses seviyesini belirten bir uyarı etiketinin bulunmaması Avrupa Komisyonu’nun aldığı bu kararda etkili oldu.

AB’ye göre güvenli kullanım yüksek sese maruz kalmak ve ses seviyesinin yüksekliğine bağlı. 80 desibellik bir sesle, kullanıcı haftada 40 saat müzik dinleyebilecekken, 89 desibelde bu sürenin haftada 5 saati geçmemesi gerekiyor. Komisyon’un bir diğer önerisi de kullanıcıların açık biçimde yüksek sesle müzik dinlemenin riskleri ve bundan kaçınmanın yolları konusunda uyarılmaları. Komisyon, alınacak kararların hem müzik çalarları hem de cep telefonlarını kapsamasını istiyor. Avrupa Komisyonu’nun Tüketicinin Korunması’ndan Sorumlu Üyesi Meglena Kuneva bu yaklaşımın aynı zamanda pazar için de en iyi çözüm yolu olduğunu dile getirdi. Kuneva, özellikle gençler arasında yaygın olan yüksek sesli müzik dinleme alışkanlığının ileride nelere mal olabileceğinin bilinmediğini söyleyerek, bu konuda önlemlerin artırılacağının sinyalini de verdi.

Bu doğrultuda, CENELEC konu ile ilgili çeşitli bilim adamları, yetkililer, sektör temsilcileri ve tüketicilerle birlikte 24 ay kadar sürebilecek incelemelerde bulunacak. Sonuçta ortaya çıkan kararlar Komisyon onaylayana ve resmi AB belgelerinde yayınlanıncaya kadar yürürlüğe girmeyecek. Aynı zamanda, bu yeni güvenlik standartları gelecekte üretimi yapılacak ürünler için geçerli olacak.