İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

İLK DOMUZ GRİBİ AŞISININ SATIŞINA İZİN VERİLDİ

Avrupa Birliği, son 40 yılın ilk küresel grip salgını olan ve domuz gribi olarak anılan H1N1 virüsüne karşı geliştirilen aşıyla hayat kurtarmayı hedefliyor. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMEA) 24 Eylül’de yayımlanan olumlu yöndeki bilimsel görüşünün ardından, Avrupa Komisyonu, biri İsviçre laboraturarı Novartis, diğeri İngiliz Laboratuarı GlaxoSmithKline tarafından hazırlanan ilk iki tip aşının (Focetria ve Pandemrix) piyasaya sunulmasına izin verdi.

Virüsün çok çabuk mutasyon geçirebildiğine işaret eden araştırmacılar, mutasyona uğrayan virüsün daha hızlı ve kolay yayılabileceği olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini daha önce vurgulamışlardı. Komisyon bu durumu göz önüne alarak; grip sezonu başlamadan aşıların piyasaya sunulmasını, bu şekilde hastalığın ve Avrupa vatandaşlarının ölüm riskinin azaltılması gerektiğini basın açıklamasıyla duyurdu.

Aşıların İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve tüm AB üye ülkelerinde kullanıma sunulmasına izin verilecek. Söz konusu aşıları sipariş vermiş olan ülkeler, satış izninin de alınmasıyla birlikte   aşı programlarına başlayabilecekler.