İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

AB BANKALARI STRES TESTİNİ GEÇTİ

İsveç’in Göteborg şehrinde 1 Ekim’de, bir araya gelen AB Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları, Avrupa Bankaları Denetçileri Komitesi’nin (CEBS) 22 banka üzerinde uygulanan ve ekonominin kötüye gitmesi halinde dayanabilme güçlerinin ölçüldüğü stres testi sonuçları hakkında bilgi aldılar. Sonuçların ise güven verici olduğu belirtiliyor.

Stres testlerinde ekonominin kötüleşmesi halinde belli başlı bankaların bu yıl ve gelecek yıl 400 milyar Avro kayıpla karşı karşıya kalabileceğine vurgu yapılırken, bankaların batma riskinin ise düşük olduğu belirtiliyor. Ancak, bankaların piyasaya kredi verirken bir yandan da mali durumlarını güçlendirmeye devam etmeleri gerektiği de ifade ediliyor.

AB maliye bakanları ve merkez bankacıları test sonuçlarını memnuniyetle karşılayarak,  büyük bankaların ciddi bir makroekonomik kötüleşmeyi aşacak sermayeye sahip oldukları sonucuna vardıklarını belirttiler. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet de AB bankacılık sisteminin bu tür zorlu testlere bile dayandığını ve CEBS’in araştırmasının IMF’nin yayımladığı son rapor ile uyumlu olduğunu kaydetti.