İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 EYLÜL-4 EKİM 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Sonunda AB’deki kriz aşıldı ve İrlanda halkı Lizbon Reform Antlaşması’nı onayladı. Seçmenin yüzde 59’unun katıldığı oylamada Lizbon Antlaşması ve İrlanda Anayasası’nda Antlaşma’nın yürürlüğe girmesi için yapılması gereken değişiklik yüzde 67,1 evet oyuyla kabul edildi. Artık tek engel olarak Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un onayı kaldı.

Devamını Oku

İRLANDA, LİZBON ANTLAŞMASI’NA “EVET” DEDİ

İrlanda, Lizbon Antlaşması’nı 2 Ekim 2009 tarihinde yapılan ikinci referandumla kabul etti.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Yunanistan’daki erken ulusal seçimler 4 Ekim 2009 Pazar günü gerçekleşti.

Devamını Oku

AHMET DAVUTOĞLU, BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2 Ekim’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn ve Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso ile görüşmelerde bulundu.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIMI: ÇOK-DİSİPLİNLİ YAKLAŞIMLAR” SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2-3 Ekim 2009 tarihlerinde İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin çeşitli yönlerinin tartışıldığı “Türkiye’nin AB’ye Katılımı: Çok-disiplinli Yaklaşımlar” semineri, başta Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış olmak üzere yerli ve yabancı birçok akademisyenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN ALTI YENİ MÜZAKERE BAŞLIĞI AÇTI, BEŞ BAŞLIĞI KAPATTI

11 Eylül 2009 tarihinde Slovenya ve Hırvatistan Dışişleri Bakanları tarafından iki ülke arasındaki sınır sorununa ilişkin alınan ortak kararın ardından 28 Eylül 2009 tarihinde Slovenya ulusal meclisi Hırvatistan’ın AB katılım sürecine altı yeni müzakere başlığının açılması ve beş başlığın kapatılması ile devam etmesini onayladı.

Devamını Oku

AB’NİN SIRBİSTAN’A VİZE MUAFİYETİ UYGULAMASININ BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve İçişleri’nden sorumlu üyesi Jacques Barrot, 28 Eylül’de Avrupa Birliği üye ülkelerinin Aralık ayı itibariyle Sırbistan vatandaşlarına Schengen bölgesinde vizesiz dolaşma izni vermelerini beklediğini ifade etti.

Devamını Oku

SOSYAL KORUMA KOMİTESİ BÜYÜME VE İSTİHDAM STRATEJİLERİNİN SOSYAL UYUMA DAHA ÇOK ÖNEM VERMESİNİ İSTİYOR

Avrupa Komisyonu 29 Eylül’de, Sosyal Koruma Komitesi tarafından yayımlanan, 2010 sonrası Lizbon stratejisine ilişkin raporu tanıttı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEYE KARŞI ÖNLEM ALMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu 28 Eylül’de AB standardizasyon kurumu CENELEC’e ilettiği bir bildiri ile yüksek sesle müzik dinlemenin önüne geçebilecek yeni teknik güvenlik standartlarının oluşturulması için araştırmalara başlanmasını istedi.

Devamını Oku

2020 YILINDA ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİLERİN GELİŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN 50 MİLYAR AVRO’YA İHTİYAÇ OLDUĞU AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu tarafından bu yıl Temmuz ayında onaylanan “Avrupa Stratejik Enerji Teknoloji Planı”nı 7 Ekim 2009 tarihinde açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA İNTERNET VAKFI AVRUPA’NIN YARININ DİJİTAL DÜNYASINDA İLERİYE DÖNÜK BİR ROLÜ OLMASI İÇİN ACİL EYLEM ÇAĞRISI YAPTI

Dijital devrimin 2025’te Avrupa ve dünyadaki etkisi ne olacak? Avrupa İnternet Vakfı’nın (EIF) raporunda, Avrupa’nın rekabet edebilirliği için anahtar niteliğindeki bu soruya, politikacıları girişimde bulunmaya davet etmek amacıyla cevap aranıyor.

Devamını Oku

İLK DOMUZ GRİBİ AŞISININ SATIŞINA İZİN VERİLDİ

Avrupa Birliği, son 40 yılın ilk küresel grip salgını olan ve domuz gribi olarak anılan H1N1 virüsüne karşı geliştirilen aşıyla hayat kurtarmayı hedefliyor.

Devamını Oku

AB’DE TAHIL ÜRETİMİ %7,4 ORANINDA DÜŞÜYOR

AB Profesyonel Tarımsal Organizasyonlar Komitesi (COPA) ve AB Tarımsal Kooperatifler Konfederasyonu (COGECA) tarafından yayınlanan verilere göre 2009-2010 döneminde Avrupa Birliği ülkelerindeki tahıl üretiminin, bir önceki yıla göre %7,4 oranında azalarak 285,2 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

Devamını Oku

OECD, AB’NİN KRİZ SONRASI EKONOMİYİ GÜÇLENDİRMESİ İÇİN REFORMLARA HIZ KAZANDIRMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI

OECD yayınladığı, “Avrupa Birliği’ne İlişkin Ekonomik Araştırma” başlıklı raporda AB’nin ekonomik krize hızla cevap verdiği ve üye ülkelerin tahmin edilenden daha kısa sürede durgunluktan çıkacağına ilişkin sinyaller geldiği belirtiliyor.

Devamını Oku

AB BANKALARI STRES TESTİNİ GEÇTİ

İsveç’in Göteborg şehrinde 1 Ekim’de, bir araya gelen AB Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları, Avrupa Bankaları Denetçileri Komitesi’nin (CEBS) 22 banka üzerinde uygulanan ve ekonominin kötüye gitmesi halinde dayanabilme güçlerinin ölçüldüğü stres testi sonuçları hakkında bilgi aldılar.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DENİZYOLU HAT TAŞIMACILIĞINA İLİŞKİN BLOK MUAFİYETİ TÜZÜĞÜNÜ KABUL ETTİ

Komisyon 28 Eylül 2009 tarihinde denizyolu hat taşımacılığında (liner shipping consortia) bazı uygulamaları rekabet kurallarından muaf tutan mevcut düzenlemeyi değiştiren 906/2009 sayılı yeni Blok Muafiyeti Tüzüğünü kabul etti.

Devamını Oku

AB OTOMOBİL SANAYİİ GÜNEY KORE İLE İMZALANACAK SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ BAZI MADDELERİNE KARŞI ÇIKIYOR

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nden (ACEA) AB üyesi ülkeler Ticaret Bakanlarına gönderilen mektupta, Ekim ayı içinde gerçekleştirilmesi planlanan Güney Kore ile AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) bazı maddelerinde önemli değişiklikler yapılmadan imzalanmamasının istendiği belirtildi.

Devamını Oku