İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2009

SAKHAROV DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ FİNALİSTLERİ AÇIKLANDI

Filistinli jinekolog Dr. İzzeldin Ebuleyş 2001'den beri hapiste tutulan Eritre asıllı İsveçli gazeteci-yazar Dawit Isaak ve Rus insan hakları örgütü Memorial aktivistleri ödüle aday olarak gösterildi.

Aralık 1988'den beri her yıl insan hakları ve demokrasi mücadelesine önemli katkılar yapmış kişi ya da kurumlara verilen Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü,  (The Sakharov Prize for Freedom of Thought), adını nükleer fizikçi ve 1975 Nobel Barış Ödülü sahibi olan siyasi aktivist Andrei Sakharov'dan alıyor. Söz konusu ödül, geçtiğimiz yıl Çin'in önde gelen insan hakları savunucusu Hu Jia'ya verilirken, 2003 yılında Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'ne Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan layık görülmüştü.

Ödüle aday gösterilenlerin, Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi gruplardan biri veya en az 40 Avrupa Parlamentosu üyesi  tarafından desteklenmesi gerekiyor. Ödülü kazanan kişinin veya kurumun, Avrupa Parlamentosu'nun siyasi grup liderleri tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde  belirlenmesi; ödülün ise 16 Aralık 2009 tarihinde, Avrupa Parlamentosu'nun Strasbourg'da gerçekleştireceği oturumda dağıtılması bekleniyor. Ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşılabilir: http://www.europarl.europa.eu/comparl/afet/droi/sakharov/default.htm