İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2009

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN EN SEÇKİN DESTİNASYONLAR ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

8 Ekim Avrupa Turizm Günü kutlamaları ve bu kapsamda düzenlenen Avrupa Turizm Forumu'yla birlikte, "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar" (EDEN) ödülleri dağıtıldı. Avrupa Komisyonu'nun Bölgesel Politikadan sorumlu üyesi Pawel Samecki 2009 ödüllerini, her biri farklı ülkelerden olmak üzere 22 Avrupa turistik bölgesinin temsilcilerine takdim etti. Samecki, bu yılki ödüllerin, Avrupa'da bulunan bölgelerin ne kadar mükemmel turizm yerleri olduğunu ve hepsinin keşfedilmeye değer olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti ve söz konusu yerlerin sürdürülebilir çevre ve ekonomik faaliyetlerin birlikte yürütülebileceğini gösterdiğini ekledi.

Samecki, 'üçüncü yılında EDEN ödüllerinin, Avrupa'da, çevre, tarih ve kültüre önem veren yüksek kaliteli turizm destinasyonlarının gelişmesini teşvik ettiğini belirtti. Türkiye, Hırvatistan ve 20 üye ülkeden yüzlerce şehir ve bölgenin aday olarak gösterildiği bu yılki yarışmanın konusu olan 'turizm ve korunmuş alanlar' başlığı altında, ulusal jürilerce seçilen destinasyonların hepsi korunmuş alanlarda ve onlara sınırdaş olan bölgelerden oluşuyor. Samecki, değer olarak korunmuş bu alanların kullanımıyla ekonomik olarak yaşayabilir turizm ürünlerinin geliştirildiğini ve korunmuş çevreye saygı gösterilerek aynı zamanda yöre halkının ve ziyaretçilerin de ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti.

Türkiye'nin 13., Doğu Anadolu'nun ilk Ramsar Alanı olarak bilinen Kars'taki Kuyucuk Gölü, Türkiye'nin bu sene için ödül kazandığı yeri olmuştur. Bilindiği üzere Ramsar Alanı, Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınmış alanları ifade eder. Ramsar Sözleşmesi de özellikle su kuşlarının yaşama alanları için öneme sahip sulak alanların korunması amacıyla 1971 yılında imzalanan ve Türkiye'nin de 1994'te taraf olduğu uluslararası bir anlaşmadır.  

Edirne ili de 2008 yılının Avrupalı Seçkin Destinasyonları adına Türkiye ödülünün sahibi olmuştu. Yarışmada 2009 yılının üye ülkeler adına ödül kazanan yerleri şunlar:

Avusturya / Grosse Walsertal Biosphere Park; Belçika / Viroin-Hermeton Nature Park, Bulgaristan /  Belitsa/Blagoevgrad region; Hırvatistan / Nacionalni Park Sjeverni Velebit, Kıbrıs / Vouni Panagias; Çek Cumuriyeti-Bohemian Switzerland; Estonya /  Soomaa National Park; Finlandiya / Wild Taiga, Fransa /Northern Vosges Regional Natural Park; Yunanistan -  Prefecture of Lesvos; Macaristan /  Írottko Nature Park; Irlanda /  Sheep's Head peninsula; Italya /  Penisola del Sinis - Isola di Mal di Ventre; Latvia /  Tervete Nature Park; Lithuania / Nemunas Delta Regional Park; Lüksemburg / Nature reserve Haff Réimech; Malta /  Mellieha and the Hamlet of Manikata; Hollanda /  Park Gravenrode; Polanya /  The Bird Republic in the Warta Mouth; Romanya /  Apuseni Nature Park; Slovenya - Solcavsko; İspanya /  The Ebro Delta