İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği içyapısını yeniden şekillendiriyor. Yeni bir Parlamento ve Komisyon ile yoluna devam edecek olan AB, Polonya tarafından da imzalanan Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi ile bütünleşmesini ileri bir noktaya taşımış olacak.

Devamını Oku

POLONYA LİZBON ANTLAŞMASI’NI İMZALADI

2 Ekim tarihinde İrlanda’da gerçekleştirilen referandumda, Lizbon Antlaşması’na “Evet” oyu çıkmasının ardından, 10 Ekim 2009 tarihinde Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, İrlanda’da onaylandıktan sonra imzalayacağını taahhüt ettiği Lizbon Antlaşması’nı Varşova’da imzaladı.

Devamını Oku

IMF VE DÜNYA BANKASI YILLIK TOPLANTILARI İSTANBUL`DA YAPILDI

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (WB)’nın yıllık toplantıları, 6-7 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

PETER BALAZS İLE İKV’DE BİR YUVARLAK MASA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Balazs, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine 8-9 Ekim tarihleri arasında iki günlük bir resmi ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye geldi.

Devamını Oku

“OPEN DAYS” 2009 AVRUPA BÖLGELER VE ŞEHİRLER HAFTASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Altı senedir Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu Bölgesel Politikalar Genel Direktörlüğü tarafından hazırlanan ve geliştirilen, bu seneki ana başlığı “Küresel Zorluklar, Avrupalı Yanıtlar” olan “OPEN DAYS” 2009 etkinliği dört tema altında 5-8 Ekim 2009 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleşti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU İNSANİ YARDIM RAPORTÖRLÜĞÜ GÖREVİNE MICHELE STRIFFLER GETİRİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Fransız Milletvekili Michèle Striffler, 6 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilen AP Kalkınma Komitesi toplantısında alınan karar ile iki buçuk yıllığına AP`nin insani yardım raportörlüğü görevine getirildi.

Devamını Oku

ALMANYA`DAKİ GENEL SEÇİMLER VE TÜRKİYE`NİN AB`YE KATILIMINA İLİŞKİN ALMAN BASININDA ÇIKAN HABERLER

Almanya’daki genel seçimlerin ardından bazı Alman gazeteleri seçim sonuçlarının Türkiye’deki yansımaları ile ilgili yorumlarda bulundu.

Devamını Oku

SAKHAROV DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ FİNALİSTLERİ AÇIKLANDI

Avrupa Parlamentosu 2009 Sakharov Düşünce Ödülleri için üç finalisti belirledi.

Devamını Oku

BM KALKINMA PROGRAMI BİR RAPOR YAYIMLADI

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) 5 Ekim’de hareketlilik ve insan gelişimi önündeki engellerin kaldırılması üzerine bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA ARAŞTIRMA ALANI`NIN GELECEĞİNE İLİŞKİN RAPOR KOMİSYON`A SUNULDU

Avrupa Araştırma Alanı Kurulu “Avrupa’yı Yeni Rönesansa Hazırlamak- Avrupa Araştırma Alanına Stratejik Bakış” isimli raporunu Avrupa Komisyonu’na 6 Ekim 2009 tarihinde sundu.

Devamını Oku

28 AVRUPA ŞİRKETİ BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE ÇALIŞAN KADIN SAYISININ ARTIRILMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNUYOR

Avrupa Komisyonu 8 Ekim`de bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) sektörlerinde kadınların eğitim ve kariyerinin desteklenmesine yönelik iyi uygulamalara ilişkin, altı ay önce açıklanan ilkeler (Code of Best Pracices) belgesini imzalayan şirketlerin sayısının beş kat artarak 28`e çıktığını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN EN SEÇKİN DESTİNASYONLAR ÖDÜLLERİ DAĞITILDI

8 Ekim Avrupa Turizm Günü kutlamaları ve bu kapsamda düzenlenen Avrupa Turizm Forumu`yla birlikte, "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar" (EDEN) ödülleri dağıtıldı.

Devamını Oku

INTERPOL ÇALINAN KÜLTÜR VE SANAT ESERLERİYLE İLGİLİ BİR KATALOG YAYIMLADI

Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol, aranmakta olan çalıntı sanat eserlerinden oluşan sanal turlar organize ediyor. Bu çerçevede, oluşturulan ve 6 Ekim`de yayımlanan online katalogda, Interpol`e üye 187 ülkede 50 yıldan fazla zamandır çalınmış olan sanat eserlerinin kayıtları bulunuyor.

Devamını Oku

AVRUPA ŞİRKETİNİ KURAN TÜZÜĞÜN UYGULANMASINA İLİŞKİN RAPORUN 2010’UN İKİNCİ YARISINDAN ÖNCE YAYIMLANMASI BEKLENMİYOR

Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komitesi, 7 Ekim`de Avrupa Komisyonu`na, Avrupa Şirketi Statüsü`ne ilişkin 2157/2001 no`lu tüzüğün uygulanmasında ne derece ilerleme kaydedildiğine dair sözlü bir soru önergesi verdi.

Devamını Oku

ADALET DİVANI KOMİSYON`UN İLAÇLARDA "PARALEL İTHALAT"IN ENGELLENEMEYECEĞİNE DAİR KARARINI BOZDU

Avrupa Adalet Divanı (ATAD) 6 Ekim’de aldığı bir kararla Avrupa Komisyonu’nun İlaç şirketi GlaxoSmithKline’ın (GSK) İspanya’daki genel satış şartlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNUN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ŞİRKET BİRLEŞMELERİYLE İLGİLİ ALDIĞI KARARLAR

Komisyon, Adana İçel Hatay Araç Muayene Hizmetleri Yapım ve İşletim A.Ş.’nin (Adana), Bridgepoint Capital Group Limited (Bridgepoint) tarafından tek elden kontrolünün devralınmasına izin verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GÜÇ TRANSFORMATÖRÜ ÜRETİCİLERİNE REKABET İHLALİNDEN PARA CEZASI VERDİ

Komisyon yedi güç transformatörü üreticisine rekabet kurallarına aykırı olarak Pazar Paylaşımı Anlaşması yaptıkları için 67.644.000 Avro para cezası verdi.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE’DEN YAPILACAK KÜMES HAYVANLARI İHRACATINDA TARİFE KONTENJANLARINI BELİRLEDİ

Avrupa Komisyonu 779/98 nolu Tüzük ile kümes hayvanları ihracatında 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’ye tarife kontenjanı açtı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AVRO ALANI’NA İLİŞKİN YILLIK DEĞERLENDİRME RAPORUNU YAYINLADI

Avrupa Komisyonu 7 Ekim’de Avro Alanı’na ilişkin yıllık değerlendirme raporu ve buna ilişkin bir bildiri yayımladı.

Devamını Oku

2009’UN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE AVRO ALANI GSYH’SI YİNE AZALDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 7 Ekim’de açıkladığı verilere göre 2009’un ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre Avro Alanı GSYH’sı %0,2, AB-27 GSYH’sı %0,3 azaldı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINDA DEĞİŞLİKLİK YOK

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 8 Ekim’de yaptığı toplantıda % 1 olan faiz oranının sabit tutulmasına karar verdi.

Devamını Oku