İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-3 MAYIS 2009

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YENİ KABİNEYİ AÇIKLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 1 Mayıs Cuma günü Başbakanlık Merkez Bina’da yaptığı basın toplantısı ile 29 Mart yerel seçimleri sonrasından beri gündemde olan kabine değişikliği söylentilerine son noktayı koydu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29 Ağustos 2007’de verdiği onaydan beri görev başında olan 60. hükümette yapılan revizyon ile sekiz bakan kabine dışında kalırken, yedi bakanın kabine içindeki görevleri değiştirildi. Birisi meclis dışından olmak üzere dokuz yeni bakan ise hükümete katıldı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken ile Devlet Bakanları Murat Başesgioğlu, Kürşad Tüzmen ve Said Yazıcıoğlu’nun hükümetten ayrılmasına karar verildi.

Hayati Yazıcıoğlu Başbakan Yardımcılığı’ndan Devlet Bakanlığına, Nimet Çubukçu Devlet Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na, Mehmet Şimşek Devlet Bakanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na, Ali Babacan Dışişleri Bakanlığı’ndan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı’na, Faruk Nafiz Özak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na, Faruk Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na, Mehmet Zafer Çağlayan ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na atandı.

Kabineye yeni katılan bakanlardan Bülent Arınç Başbakan Yardımcılığı, Cevdet Yılmaz Devlet Bakanlığı, Sadullah Ergin Adalet Bakanlığı, Mustafa Demir Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ömer Dinçer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Taner Yıldız Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nihat Ergün Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevlerini üstlenirken hükümete meclis dışından atanan Ahmet Davudoğlu Dışişleri Bakanlığı’na getirildi. Nimet Çubukçu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’na atanmasıyla boşalan Aile ve Kadın’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna Selma Aliye Kavaf getirildi. Böylece ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı’na bir kadının getirilmiş olmasının yanı sıra kabinedeki kadın bakan sayısı da ikiye yükselmiş oldu.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun görevlerine devam etmelerine karar verildi.