İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2009

AVRUPA PARLAMENTOSU YEŞİLLER GRUBU "TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN AB VİZESİ: AÇIKLIK ZAMANI" ADLI BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

Konferansa Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Hollandalı parlamenter Joost Lagendijk öncülük ederken, konuşmacı olarak Türkiye’den AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Demiralp, Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin yarattığı sorunlara dikkati çekti. Demiralp, “Avrupa Komisyonunun Türkiye için onay verdiği projelerin de, yine Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulaması yüzünden sağlıklı bir biçimde işleyemediğini belirtti ve AB'nin kendisiyle çelişkiye düştüğünü” söyledi. Ayrıca, Türk vatandaşlarının AB'ye vizesiz seyahat edebilmeleri için birlik ülkelerinin AB ile Türkiye arasındaki anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Demiralp, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Adalet Divanı’nın Soysal Kararının uygulanması ile ilgili bir kılavuz hazırlaması ve Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması konusunda Ankara ile istişare içinde çalışması gerektiğini vurguladı.            

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ise konuşmasında gümrük birliği çerçevesinde AB ülkeleriyle ticaret ilişkileri bulunan Türk işadamlarının karşılaştığı sorunlara değindi.  Kabaalioğlu, AB'de Türk vatandaşlarının serbest dolaşımı için Katma Protokolün ilgili hükmünün (41/1) uygulanması gerektiğini belirterek, AB ülkelerinin haksız gerekçelerle bu kararı uygulamamalarını eleştirdi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Soysal kararı” olarak bilinen hüküm ile ilgili olarak, Avrupa Komisyonu’na “soru önergesi” sunduğunu belirtti ve bu kararın AB ülkelerinde uygulanmasıyla ilgili önergenin yanıtını en kısa zamanda almak istediğini söyledi.

Konferansın diğer bir konuşmacısı olan, Almanya'daki Darmstadt Mahkemesi Yargıcı Klaus Dienelt, sorunun sadece Almanya'nın değil, tüm AB ülkelerinin sorunu olduğunu söyledi. 1973’de Türkiye ile o dönemde adı AET olan AB’nin imzaladığı katma protokolün 41. maddesinde, “Akit Taraflar, aralarinda, yerlesme hakki ve hizmetlerin serbest edimine yeni kisitlamalar koymaktan sakinirlar”. ifadesinin yer aldığını belirten Alman yargıç, Almanya’da bu konuda ne yapılması gerektiği hususunda netlik olmadığını belirtti.

Türk işçilerin Adalet Divanındaki avukatı Rolf Gutmann, meslek ayrımı yapılamayacağını, hiç bir pasaport polisinin, gelen bir Türk'e mesleğini sormak zorunluluğu duymaması gerektiğini belirterek, “1973’te vize yoktu. O tarihte neyse o devam etmeli. Vizeler 1980'deki askeri darbe sonrası, Avrupa’ya akın akın insan gelecek diye konuldu” dedi. Alman avukat, kararla birlikte Türklere yönelik vize konusunda AB içindeki kuralların uyumlu hale getirilmesinin şart olduğunu, aksi halde Schengen sistemi kapsamında sınırlarda kaldırılan kontrollerin yeniden başlatılması gerekeceğini kaydetti.