İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2009

AVRUPA KOMİSYONU İNGİLİZ NORTHERN ROCK BANKASI SORUŞTURMASINI UZATMA KARARI ALDI

Avrupa Komisyonu 1 yıldır devam eden, İngiltere’nin Northern Rock’ın yeniden yapılandırılması için verdiği devlet yardımı paketine ilişkin soruşturmanın, bu yardımın rekabet dezavantajı yaratabileceği endişesi ile uzatılmasına karar verdi. Karar, İngiliz makamlarının devlet yardımına ilişkin pakette önemli değişiklikler yapacaklarını Komisyona bildirmelerinin ardından verildi. İngiltere’nin beşinci büyük mortgage kuruluşu olan Northern Rock, Amerika’da mortgage pazarında ortaya çıkan krizle birlikte finansal krize girdi.

Geçtiğimiz yıl kamulaştırılan Northern Rock’ın birisi normal ticari faaliyetlerini sürdüreceği “iyi bankacılık”, diğeri mortgage krizinden dolayı toksik unsurlar içiren “kötü bankacılık” faaliyetleri olmak üzere ikiye bölünmesine karar verildi. Bu çerçevede Komisyon İngiliz makamları ve Northern Rock’ın rakiplerinden, bu operasyonun finans piyasalarında rekabeti bozucu etkileri olup olmayacağı konusunda görüş istedi.

Komisyon’un Rekabet Komiseri Neelie Kroes tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin Northern Rock’a verilecek devlet yardımı paketini genişletmesinin önemli rekabet kısıtlamalarına yol açacağı görülürse, bu kısıtlamaları dengeleyecek tedbir veya taahhütlerin alınacağı belirtildi.