İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2009

AVRUPA’DA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TANITILMASINA YÖNELİK ETKİNLİKLERE HIZ VERİLDİ

Türk kültürünün Avrupa’da tanıtılmasına yönelik olarak, bu ay çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bunların başında Goethe Enstitüsü’nün, “Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde, Türkiye’de 24 kenti ve 8 Avrupa ülkesini kapsayan “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de- Türk Edebiyatı Avrupa’da” (European Literature Goes to Turkey- Turkish Literature Goes to Europe) adlı geniş kapsamlı kültür projesi geliyor. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen projeye ev sahipliği yapan ilk kent Diyarbakır oldu. Proje kapsamında yabancı yazarlar gençlerle söyleşiler gerçekleştirip, Türkçeye çevrilmiş yapıtlarından parçalar okudular.

Bunun dışında, Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu Genel Müdürlüğü, gazeteci ve yazarların gözünden Batı Balkanlar ve Türkiye kültürünü anlatan yeni bir web sitesini kullanıma açtı. “Güneydoğu Avrupa: İnsanlar ve Kültür” (Southeast Europe: People and Culture) adıyla hizmete giren web sitesi, bölgenin kültürel çeşitliliğini tüm AB’ye tanıtmayı amaçlıyor.

Web sitesinde ülkelere ilişkin kültür sanat haberlerinin yanı sıra yöresel film, müzik ve yemekleri tanıtan görsel ve yazılı malzemeler bulunuyor. (http://www.southeast-europe.eu)

Türk kültürünün Avrupa’da tanıtılması için düzenlenen bir başka etkinlik ise “Türk Mimarisi Şimdi” başlığı altında düzenlenen ve çağdaş Türk mimarisi hakkındaki en kapsamlı sergilerden olan “7 Tepenin 7 Mimarı” isimli etkinlik. Bu yıl ikinci kez düzenlenen sergi 15 Mayıs–30 Haziran tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek. Sergide Türkiye’nin yedi öncü mimarının çalışmalarından fotoğraflar, modeller ve videolar yer alacak.