İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 MAYIS 2009

HAFTAYA BAKIŞ

9 Mayıs Avrupa gününün kutlandığı bir haftayı geride bıraktık.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU AB VATANDAŞLARININ GÜNLÜK HAYATINI NASIL ETKİLİYOR?

İKV olarak, 4–7 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimleri bağlamında yaşanan gelişmeleri Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki e-bültenlerimizin birer sayısında değerlendiriyoruz. Bu haftaki e-bültenimizde, AP’nin AB vatandaşlarının günlük hayatını nasıl etkilediği ele alınıyor.

Devamını Oku

KIBRIS’TA LİDERLER ARASINDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında, adadaki soruna çözüm bulunması amacıyla yürütülen kapsamlı müzakereler çerçevesinde 27. görüşme 5 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TÜRKİYE OTURUMU DÜZENLENDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) 5 Mayıs’ta, seçimlerden sonra DTP’ye yönelik olarak düzenlenen operasyonların etkisiyle “Türkiye’de Demokratik Süreç” başlıklı bir oturum düzenledi.

Devamını Oku

BREMEN’DE “GÜNÜMÜZ TÜRKİYESİ VE AVRUPA’NIN GELECEĞİ” KONULU BİR ULUSLARARASI KONFERANS DÜZENLENDİ

8-9 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Bremen kentinde AB tarafından fonlanan Sivil Toplum Diyaloğunun geliştirilmesi programı kapsamında “Anlayış Köprüleri: Kültürlerarası Avrupa ve Türkiye’nin Katkısı” projesinin ilk ayağını oluşturan konferans gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU YEŞİLLER GRUBU "TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN AB VİZESİ: AÇIKLIK ZAMANI" ADLI BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu Yeşiller grubu 6 Mayıs 2009’da Strazburg`da "Türk Vatandaşları için AB Vizesi: Açıklık Zamanı" adlı bir konferans düzenlendi.

Devamını Oku

ÇEK CUMHURİYETİ SENATOSU LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

Çek Cumhuriyeti Senatosu, 6 Mayıs 2009 tarihinde Lizbon Antlaşması’nı 20’ye karşı 54 oyla onayladı.

Devamını Oku

PRAG ZİRVESİ’NDE GÜNEY KORİDORU İLE İLGİLİ DEKLARASYON İMZALANDI

8 Mayıs 2009 tarihinde Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso eşbaşkanlığında Prag’da düzenlenen toplantı, enerji kaynaklarına sahip ülkeler ile geçiş ülkelerine (Azerbaycan, Mısır, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan), gözlemci üçüncü ülkelere (ABD, Rusya, Ukrayna) ve uluslararası mali kuruluşlara (AYB, AYKB ve Dünya Bankası) bir araya gelerek enerji ve ulaştırmada Güney Koridoru’nun oluşturulmasıyla ilgili en üst düzeyde görüş alışverişinde bulunma imkânı tanıdı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, SIĞINMA POLİTİKASINA İLİŞKİN YENİ KURALLARI KABUL ETTİ

7 Mayıs tarihinde, Avrupa Parlamentosu, Avrupa sığınma sisteminin işleyişini ve sığınmacıların haklarını iyileştirmeye yönelik bir dizi öneriyi kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, MEDIA MUNDUS PROGRAMINI KABUL ETTİ

7 Mayıs tarihinde, Avrupa Parlamentosu genel kurulunda gerçekleştirilen oylama neticesinde MEDIA MUNDUS Programı, 16 ret ve 25 çekimser oya karşılık, 484 evet oyuyla kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 7. ÇERÇEVE PROGRAMLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 2007–2013 dönemini kapsayan araştırma ve geliştirme alanındaki 7. Çerçeve Programa (ÇP) ilişkin ara dönem değerlendirme raporunu açıkladı.

Devamını Oku

REACH TÜZÜĞÜ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Avrupa Parlamentosu, 7 Mayıs’ta Strazburg’da gerçekleştirilen genel kurulunda Komisyon’un kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanmasını öngören REACH tüzüğü hakkında yeni bir karar aldı.

Devamını Oku

AB FOK BALIĞI TİCARETİNİ BÜYÜK ORANDA YASAKLAMA YOLUNDA İLERLİYOR

Avrupa Parlamentosu 5 Mayıs günü Strazburg’da, AB sınırları içinde 2010 yılından başlamak kaydıyla fok balığı ticaretinin neredeyse bütünüyle yasaklanmasını öngören bir yaklaşım benimsedi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU KARA TAŞIMACILIĞINDA ÇALIŞMA SAATLERİNİ DÜZENLEYEN TASLAK YÖNERGEYİ REDDETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) 5 Mayıs 2009 tarihinde Komisyon tarafından hazırlanan ve karayolu taşımacılığında çalışanların çalışma saatlerini düzenleyen taslak yönergeyi reddetti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN 2009 BAHAR DÖNEMİNE İLİŞKİN EKONOMİK TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun 2009 bahar dönemine ilişkin ekonomik tahmin raporu 4 Mayıs’ta yayımlandı.

Devamını Oku

AB’DE BAZI ÜRÜNLERE İNDİRİMLİ KDV UYGULAMASINA İLİŞKİN İKİ DİREKTİF KABUL EDİLDİ

AB Maliye Bakanları 5 Mayıs’ta vergilendirme alanında iki direktif kabul etti.

Devamını Oku

İRLANDA EKONOMİSİ ZOR DURUMDA

Avro Alanı Başkanı Jean-Claude Juncker, İrlanda’da ekonomik durumun zor ve karmaşık olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

ADALET DİVANI AVUSTURYA’DA KİTAP SATIŞLARINDA FİYAT TESPİTİNİ MALLARIN SERBEST DOLAŞIMI İLKESİNE AYKIRI BULDU

Adalet Divanı 30 Nisan 2009 tarihli kararında (Case C-531/07) ithalatçıların Almanca kitapların Avusturya’daki yayıncı tarafından belirlenen perakende satış fiyatının altında bir fiyatla satılmasını önleyen Avusturya mevzuatının AB’de malların serbest dolaşımı ilkesine aykırı olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İNGİLİZ NORTHERN ROCK BANKASI SORUŞTURMASINI UZATMA KARARI ALDI

Avrupa Komisyonu 1 yıldır devam eden, İngiltere’nin Northern Rock’ın yeniden yapılandırılması için verdiği devlet yardımı paketine ilişkin soruşturmanın, bu yardımın rekabet dezavantajı yaratabileceği endişesi ile uzatılmasına karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ALMAN COMMERZBANK’IN KISMEN KAMULAŞTIRILMASINA ONAY VERDİ

Avrupa Komisyonu Almanya’nın ikinci büyük özel bankası olan Commerzbank’ın kısmen kamulaştırılmasına bazı şartlarla onay verdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE’YE İLK KEZ OFİS TAHSİS EDECEK

TBMM’nin başvurusu üzerine Avrupa Parlamentosu (AP), Haziran 2009’da yapılacak yedinci Avrupa parlamentosu seçimlerinden sonra Türkiye’ye ofis tahsis edileceğini bildirdi.

Devamını Oku

AVRUPA’DA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TANITILMASINA YÖNELİK ETKİNLİKLERE HIZ VERİLDİ

Türk kültürünün Avrupa’da tanıtılmasına yönelik olarak, bu ay çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Devamını Oku

9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ KUTLANDI

9 Mayıs 1950’de, zamanın Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa’da barışın sağlanması için uluslarüstü kurumların oluşturulmasına dayanan organize bir Avrupa inşa etme konusundaki önerisini sunmuştu.

Devamını Oku