İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2009

BAŞBAKAN ERDOĞAN POLONYA’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Erdoğan, 14-15 Mayıs 2009 tarihlerinde Polonya’yı ziyaret etti. Erdoğan’a ziyaretinde Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay eşlik etti. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bu
T.C. Başbakanın Polonya’ya ilk resmi ziyaretiydi.

Erdoğan ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, Polonya Türkiye ilişkilerini, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecini, Avrupa’nın enerji güvenliğini ve Nabucco projesini masaya yatırdı. Donald Tusk, Polonya ve Türkiye arasında uzun yıllardan beri süregelen dostluluğu vurgulayıp Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini vurguladı. Tayyip Erdoğan da ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. İki başbakan Türkiye ile Polonya arasında stratejik işbirliği anlaşması imzaladılar.

Ziyaret sürecinde Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Meclis Başkanı Bronislaw Komorowski ve Senato Başkanı Bogdan Borusewicz ile de görüştü. 15 Mayıs’ta Başbakan Erdoğan Varşova’dan Gdansk’a gidip üniversitede konferansa katıldı ve öğrencilerin sorularını cevapladı.

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Polonya-Türkiye İş Konseyi ve
ATİK-DEİK tarafından düzenlenen “Türkiye – Polonya İş Forumu’na” katıldı. Polonya, Türkiye’nin Merkez ve Doğu Avrupa’da en önemli ticaret ortağıdır. İkili ticaret hacmi
2008 yılı itibariyle 3,5 milyar $ aşmıştır. Son dönemde Türk inşaat konsorsiyumu Varşova metrosunun ikinci hattını kurmak için seçilmiştir.