İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2009

AB DÖNEM BAŞKANI ÇEK CUMHURIYETİ, AB ÇAPINDA YOKSULLUKLA MÜCADELEYİ MASAYA YATIRDI

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti tarafından Avrupa Yoksullukla Mücadele Ağı (European Anti-Poverty Network), Avrupa Komisyonu ve Belçika Krallığı ile işbirliğinde düzenlenen  "Nerede Yaşıyoruz? — Neye İhtiyaç Duyuyoruz?" başlıklı
8. Avrupa toplantısı, 15–16 Mayıs 2009 tarihlerinden Brüksel'de   yapıldı.   

AB çapında yoksullukla mücadele alanında yapılan ve yapılması gereken çalışmaların Üye Devlet deneyimlerinden hareketle tartışıldığı toplantıda, başta düzgün ve karşılanabilir konuta erişim olmak üzere gündelik hayatın gerçekleri, temel sosyal hizmetlere erişim ve sosyal dışlanma ile mücadele konuları ele  alındı. Bilindiği üzere Avrupa Komisyonu 2010 yılını AB çapında yoksullukla ve sosyal dışlanma ile mücadele yılı olarak ilan etmişti. Söz konusu toplantıda 2010 yılına yönelik gerçekleştirilecek etkinliklerin içerikleri  de tartışıldı.

Toplantı kapsamında Avrupa Komisyonu'nun İstihdam, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlardan Sorumlu Üyesi Vladimir Spidla, Fransa'nın Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Kabine Üyesi Martin Hirsch, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin İnsan Hakları ve Azınlıklardan Sorumlu Bakan Vekili Czeslaw Walek ve Avrupa Yoksullukla Mücadele Ağı Başkanı Ludo Horemans birer konuşma  gerçekleştirdi.