İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2009

AVRUPA EMİSYON TİCARETİ SİSTEMİ BAŞARI GÖSTERMEYE BAŞLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 15 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği’nin Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) içinde faaliyet gösteren işletmelerin sera gazı emisyonları 2008’de, 2007’ye kıyasla, %3,6 oranında düşüş gösterdi. Komisyon açıklamasında, söz konusu düşüşün 2008 yılında AB27 tarafından kaydedilen %0,8’lik GSYİH artışına rağmen gerçekleştiği belirtildi.

Bu şekilde emisyonlardaki düşüşün ekonomik büyümeden bağımsız olduğuna vurgu yapıldı. Hatırlanacağı gibi sera gazı emisyonlarındaki düşüş oranı bazı çevreler tarafından küresel ekonomik krizin yol açtığı sanayi üretimi daralmasına bağlanıyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Çevreden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Stavros Dimas, rakamların ETS’nin işe yaradığını gösterdiğini belirterek bu sonuçların diğer ülkeleri AB ETS sistemi ile uyumlu işleyebilecek yerel sınırla-pazarla (cap and trade) sistemleri kurmaya teşvik edeceğini umduklarını dile getirdi. Komisyon Üyesi, bu sayede daha sağlam bir uluslararası karbon pazarı kurulabileceğini ifade etti.

Komisyon’dan yapılan açıklamada, İklim Değişikliği Birleşmiş Milletler Çerçeve Konvansiyonu uyarınca 2007 yılı doğrulanmış AB emisyon oranlarına ilişkin detaylı rakamların ve analizin 29 Mayıs’ta açıklanacağı belirtildi.