İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 MAYIS 2009

HAFTAYA BAKIŞ

Yeni Avrupa Parlamentosu’nun şekillenmesine çok az bir süre kaldı. 4-7 Haziran tarihleri arasında 27 AB üyesinde düzenlenecek olan seçimlerle Avrupa halklarını temsilen kimlerin AP’de görev alacağı belirlenecek.

Devamını Oku

KIBRIS’TA LİDERLER 28. KEZ BİR ARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 11 Eylül 2008’den bu yana yürütülen müzakerelerde 28. görüşme 14 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İRLANDA’DA LİZBON ANTLAŞMASI’NA DESTEK ARTIYOR

İrlanda’da 18 Mayıs 2009 tarihinde sonuçları açıklanan anket çalışmasına göre, Avrupa Birliği tarafından İrlanda’ya Lizbon Antlaşması’nı onaylaması karşılığında verilen taahhütlerin yerine getirilmesi halinde ikinci referandumda “evet” oyu kullanacakların oranı %52.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN POLONYA’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Erdoğan, 14-15 Mayıs 2009 tarihlerinde Polonya’yı ziyaret etti.

Devamını Oku

YENİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNİN MERKEZİNDE YENİ BECERİLER, HAYAT BOYU ÖĞRENME VE HAREKETLİLİK VAR

12 Mayıs’ta Eğitim, Gençlik ve Kültür Konsey’inde bir araya gelen Avrupalı Eğitim Bakanları, eğitim ve öğretimde Avrupa çapında iş birliği için 2020’ye kadar geçerli olacak yeni bir stratejik çerçeve belirledi.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI ÇEK CUMHURIYETİ, AB ÇAPINDA YOKSULLUKLA MÜCADELEYİ MASAYA YATIRDI

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti tarafından Avrupa Yoksullukla Mücadele Ağı (European Anti-Poverty Network), Avrupa Komisyonu ve Belçika Krallığı ile işbirliğinde düzenlenen "Nerede Yaşıyoruz? — Neye İhtiyaç Duyuyoruz?" başlıklı 8. Avrupa toplantısı, 15–16 Mayıs 2009 tarihlerinden Brüksel`de yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİDE 2010 HEDEFLERİNİ YAKALAYAMAYACAĞI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan 24 Nisan 2009 tarihli Yenilenebilir Enerji İlerleme Raporu’nda, AB’nin yenilenebilir enerjide 2010 yılı hedeflerini yakalayamayacağı belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU HAVA GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu tarafından 11 Mayıs 2009’da kabul edilen yeni taslak yönerge uyarınca Topluluk havayolu şirketlerine hava güvenliği harçları getiriliyor.

Devamını Oku

AVRUPA`DA SENDİKALAR KRİZE KARŞI EYLEM YAPTI

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu`nun (ETUC) çağrısıyla, 14–16 Mayıs 2009 tarihleri arasında sayıları 150.000`i bulan işçiler, Madrid, Brüksel, Prag ve Berlin`de, krizde insana öncelik verilmesi ve Yeni Toplumsal Sözleşme için eylem yaptı.

Devamını Oku

FRANSIZ MECLİSİ, “HADOPİ” KANUN TASARISINI ONAYLADI

13 Mayıs tarihinde, internette korsan yayıncılığın önlenmesi için hazırlanan tartışmalı kanun tasarısı, Fransız meclisinde 233’e karşı 296 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNDAN INTEL’E REKOR PARA CEZASI

Avrupa Komisyonu rekabet kurallarına aykırı olarak hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle bilgisayar teknolojilerinde faaliyet gösteren Intel Corporation’a (Intel) 1 milyar 60 milyon avro tutarında rekor para cezası verdi.

Devamını Oku

DÜNYADA ALINAN ANTİ-DAMPİNG TEDBİRLERİ SAYISINDA ARTIŞ KAYDEDİLDİ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan raporda, 2008’in ikinci yarısında 2007’nin aynı dönemine oranla açılan anti-damping soruşturması ve alınan anti-damping önlemlerinin sayısında net artış olduğu ortaya konuldu.

Devamını Oku

AB’DE VE TÜRKİYE’DE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ DARALMA DEVAM EDİYOR

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) tarafından açıklanan veriler, Nisan 2009 itibariyle Avrupa otomotiv piyasasının üst üste 12 aydır daralma içinde olduğunu gösteriyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU, ŞUBAT 2009 İŞSİZLİK RAKAMLARINI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 15 Mayıs 2009 tarihinde 2009 yılı Şubat ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

Devamını Oku

POLONYA’NIN AVRO ALANI’NA ÜYELİĞİ ERTELENEBİLİR

Polonya Maliye Bakanı Jacek Rotowski ülkenin Avro Alanı’na 1 Ocak 2012’de üye olması hedefinin bir yıl ertelenebileceğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA BANKALARININ BİLANÇOLARI GİZLİLİĞİNİ KORUYOR

Avrupa Banka Denetleme Kurumları Komitesi (CEBS) Avrupa bankacılık sisteminin sağlıklı işleyip işlemediğinin değerlendirilmesi amacıyla uygulanan stres testlerinin gizlilik ve Avrupa bankacılık sistemi kuralları çerçevesinde yapılacağını açıkladı.

Devamını Oku

AB EKONOMİSİNDE İYİLEŞME BELİRTİLERİ OLMASINA KARŞIN TOPARLANMA ZAMAN ALACAK

14-15 Mayısta Brüksel’de, Brüksel Ekonomi Forumu (BEF) düzenlendi.

Devamını Oku

AB GSYİH’SİNDE 2009 İLK ÇEYREĞİNDE %2,5 ORANINDA REKOR DÜŞÜŞ

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat’ın 15 Mayıs’ta açıkladığı verilere göre AB’de resesyon derinleşti.

Devamını Oku

AVRUPA EMİSYON TİCARETİ SİSTEMİ BAŞARI GÖSTERMEYE BAŞLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 15 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği’nin Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) içinde faaliyet gösteren işletmelerin sera gazı emisyonları 2008’de, 2007’ye kıyasla, %3,6 oranında düşüş gösterdi.

Devamını Oku