İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2009

AVRUPA BİRLİĞİ İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ YİNE TAMAMLANAMADI

AB ile G. Kore arasında yürütülmekte olan serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri kapsamında 23 Mayıs 2009 tarihinde Seul’de yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı. Müzakerelerde AB’yi, Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner temsil ederken, Güney Kore Başkanı Lee Myung-Bak da toplantıda hazır bulundu. İki tarafın liderlerinin yaptıkları açıklamada, tartışmalı konularda en kısa zamanda uzlaşmaya varılması gerektiği vurgulandı.

8 Mayıs 2009 tarihinde AB’nin 133 no.lu dış ticaret komitesinin toplantısında üye ülkelerin çoğunluğu Güney Kore ile STA’nın 23 Mayıs 2009’da Seul’de yapılacak zirvede imzalanması konusunda destek vermişti. Buna rağmen, devam eden sorunlar sebebiyle bazı büyük ülkelerin itirazı üzerine Komisyon anlaşmanın imzalanmasının bir kez daha ertelenmesine karar vermişti. AB-Güney Kore STA’nın tartışmalı konuları menşe kurallarının belirlenmesi ile Güney Kore’nin ihracat amaçlı ürünlerin üretiminde kullanılacak ithal girdiler için ödenecek gümrük vergilerinin iade edilmesine yönelik bir hüküm getirmek istemesinden kaynaklanmakta. Komisyon’dan yapılan açıklamada, bu konuların yanı sıra yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin de STA’nın imzalanmasının ertelenmesinde rol oynadığı bildirildi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), ithalat vergilerinin geri ödenmesinin G. Koreli üreticilere haksız kazanç sağlayacağını ifade ediyor. Hatırlanacağı gibi, ACEA bu bağlamda, Avrupa Birliği ile G. Kore arasında yürütülen STA müzakerelerinin askıya alınması gerektiğini öne sürmüştü. ACEA tarafından 5 Şubat 2009’da yapılan açıklamada, müzakerelerin “dengesiz” ve “adaletsiz” doğasının ekonomik kriz ortamında uygulanamaz olduğu vurgulanmıştı.

Toplamda 71,4 milyar Avro değerinde olacağı tahmin edilen STA’nın 2009 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Güney Kore Başkanı Lee Myung-Bak, ortaya çıkan sorunların tamamının bir anda çözülmesinin zor olduğunu ancak anlaşmayı en kısa zamanda imzalamak için çalıştıklarını belirtti. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ise, anlaşmanın Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığı süresinde imzalanamayacağını ifade etti.